Zdjęcia – odciski na stopach
Wszystkie zdjęcia pochodzą z mojego gabinetu podologicznego. Odciski często mylone są z modzelami i brodawkami wirusowymi. Prawidłowe rozpoznanie a potem usuwanie możliwe jest tylko w gabinecie podologicznym. Każde inne leczenie (usuwanie) odcisków wiąże się z ryzykiem nawrotów albo co gorsza powikłań, które mogą być powodem uciążliwych i długotrwałych zabiegów.
Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów i plastrów często są bezskuteczne, bo bez odpowiedniej profilaktyki odcisk potrafi się odnawiać, a nawet przybierać większą i groźniejszą postać.
Odciski od zewnątrz przybierają różny kształt, od okrągłych do podłużnych i elipsoidalnych. W podologii znanych jest aż 12 rodzajów odcisków. Często są bardzo bolesne. Powodem bólu jest rdzeń (tzw. korzeń) w kształcie stożka, który z biegiem czasu wrasta coraz głębiej w stopę. Może on przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej. Usuwanie takiego odcisku jest bardzo pracochłonne.
Pocące się stopy mogą doprowadzić do wielu powikłań. U 17-letniej harcerki powstawały duże i głębokie pęcherze. O tym jak można temu zapobiec pisze w artykule pt. Wesoła harcerka u podologa (link). Zapraszam do przeczytania.
Odcisk znajdujący się na kości był niewielki, lecz dosyć głęboki i bardzo bolesny ze względu na znikomą ilość tkanki tłuszczowej na tym obszarze. Spokojnym tonem wytłumaczyłam pacjentce na czym będzie polegał zabieg. Polecam artykuł dotyczący Haluksów i usuwaniu odcisku w tym konkretnym przypadku. Artykuł nosi tytuł: Odcisk na Hallux Valgus (link).
Tutaj widać duży, twardy i bolesny odcisk nerwowo-naczyniowy clavus neurovascularis – unerwiony odcisk z naczynkami krwionośnymi. Naczynka uwidoczniły się dopiero po usunięciu twardej warstwy rogowej. Pacjentka cierpiała, nie mogła się normalnie poruszać, tym bardziej, że na drugiej stopie dokuczał jej drugi podobny intruz. Zdjęcia obu odcisków pokazane są w artykule opisującym przebieg zabiegu podologicznego pod tytułem „Bolesne odciski clavus neurovascularis„.Zapraszam do kliknięcia w powyższy link. Na drugim palcu widać mocno usadzony, odstający do góry warstwowy odcisk papilarny (brodawkowy) clavus papillaris.
Wieżyczkowaty kształt odcisku składa się z wielu mniejszych warstw i zakończony jest ostrą krawędzią. Jego skorupa jest bardzo twarda. W wielu przypadkach taki odcisk powstaje tam gdzie wcześniej przebywał odcisk clavus durus albo clavus mollis. Tego typu odciski są bardzo oporne na leczenie. Ból występuje w bocznym obrębie odcisku. Usuwanie takiego odcisku może być bolesne. Ze względu na strukturę może nawet lekko krwawić. Pozostawienie takiego odcisku szczególnie u diabetyków lub u pacjentów z zaburzeniami krążenia może prowadzić nawet do amputacji.
Na dużym palcu widać duży, podłużny modzel, w którym ukształtował się odcisk. Powstaje on zazwyczaj w obronie przed nadmiernym uciskiem lub na skutek tarcia w niewygodnym obuwiu.
Zapraszam do opisu tego przypadku Odcisk clavus papillaris i modzel Callositas. Odcisk włośniczkowy clavus vascularis.
Twarda skorupa jest przyrośnięta do skóry. Widoczne są poszczególne warstwy rogowe.
Widać też trzy brązowo-czerwone punkty – to kapilary (naczynka włosowate czyli cienkościenne naczynia krwionośne) przesunięte aż do górnej warstwy rogowej. Kapilary najczęściej nie mają połączenia z corium (łac.) czyli ze skórą właściwą. Zabieg jednorazowy.
Opis i przebieg tego przypadku znajduje się w artykule pt. Duży odcisk clavus vascularis. Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.
Na zdjęciu widać gigantyczny odcisk.Zdjęcie zrobione jest od razu po jego usunięciu. Zabieg jednorazowy.
Opis i przebieg tego przypadku znajduje się w artykule pt. Gigantyczny odcisk. Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem. Na zdjęciu widać cały rdzeń odcisku.
Systematycznie pogłębiający się odcisk na stopie dostał się do okostnej i sprawiał mojemu pacjentowi coraz to więcej bólu. Usuniecie tego odcisku w całości z jego rdzeniem odbyło się w ciągu jednej wizyty w moim gabinecie podologicznym.
To dzięki innowacyjnej metodzie którą mogłem do tego przypadku zastosować pacjent poczuł natychmiastową ulgę.
Opis i przebieg tego przypadku znajduje się w artykule pt. Dokuczliwe odciski na stopie – nie dałem im żadnych szans! Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem. Tu z kolei można zobaczyć odcisk na przodostopiu. Pacjent miał tak duży ból, że do mojego gabinetu nie mógł dojść. Konieczna była wizyta domowa.
Opisuję to w artykule Usuwanie odcisków – wizyta domowa Możesz w nim zobaczyć kolejne zdjęcia. Na przykład takie, gdzie widać wgłębienie po usunięciu rdzenia odcisku.
Zdjęcie pokazuje odcisk przed usunięciem i po zabiegu usuwania tego odcisku.
Na zdjęciu widać jeden z dwóch odcisków umiejscowionych między trzecim a czwartym palcem stopy. Były to małe, ale z głębokimi, sięgającymi aż do okostnej rdzeniami odciski. Bardzo dokuczały pacjentowi. Potrzebnych było pięć wizyt w gabinecie podologicznym.Ten przypadek jest opisany w osobnym artykule. Przeczytaj go Usuwanie odcisków na palcach stóp – wizyta 5 – zakończenie leczenia. Tutaj widać efekt usuwania odcisku z palca prawej stopy.
Możesz przeczytać jak został usunięty ten odcisk. Opisuję to w krótkim artykule pt. Odcisk na małym palcu stopy – zabieg jednorazowy – zakończony
Na zdjęciu widać odcisk na czwartym palcu lewej stopy.
Typowy i bolesny odcisk clavus durus umiejscowiony jest na dużym palcu. Dzięki odpowiedniej technice i specjalistycznym preparatom odcisk ten został szybko i bezboleśnie usunięty.
Na tym zdjęciu widoczny jest modzel i odcisk.
Tu z kolei widać mały, okrągły punkt. Okazało się, że ten odcisk miał głęboko sięgający rdzeń, który sprawiał wielki ból podczas chodzenia. Odcisk usunąłem. Pacjent funkcjonuje normalnie.
Zdjęcie pokazuje dwa odciski na prawej stopie. Jeden znajduje się na paluchu, a drugi na małym palcu.
Na zdjęciu widać odcisk na prawej stopie.
W tym miejscu będę sukcesywnie dodawał nowe zdjęcia.Zapraszam do systematycznego odwiedzania działu „Zdjęcia z zabiegów„. Znajdziesz go zawsze w katalogu Artykuły i Porady. Zaznaczam, że zdjęcia w tej kategorii są moją własnością.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione. Na temat odcisków jest artykuł, który wyjaśnia jak powstają odciski, jak się je rozpoznaje i wskazuje na metody zapobiegania.
” Odciski na stopach – opis choroby, zabieg i profilaktyka„.