Odciski na stopach – opis choroby, zabieg i profilaktyka

Tagi: , , , , , ,

Opis choroby:

Do bardzo częstych dolegliwości stóp należą twarde odciski na stopach. Są to twarde miejsca powstałe na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku.

Na skutek tarcia za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek ucisku kości (od spodu) tkanka skórna zaczyna się bronić i robi się coraz twardsza aż powstanie grube miejsce rogowe przekształcające się w następnym stadium w bolesny odcisk.

Odciski od zewnątrz przybierają różny kształt, od okrągłych do podłużnych i elipsoidalnych. W podologii znanych jest aż 9 rodzajów odcisków. Często są bardzo bolesne. Powodem bólu jest rdzeń lub tzw. korzeń w kształcie stożka, który z biegiem czasu wrasta coraz głębiej w stopę. Może on przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej. Usuwanie takiego odciska jest bardzo pracochłonne.

Najczęściej rozpoznawalne są odciski twarde „Clavus Durus” i odciski w wale paznokciowym „Clavus Sulcus”. Te dwa rodzaje odcisków usuwa się najłatwiej. Często spotykanym miejscem odcisków na stopach jest śródstopie czyli przednia część stopy. Odciski mogą też wystąpić na pozostałych częściach stopy jak również w wale paznokciowym a nawet pod płytką paznokcia.

Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów i plastrów często są bezskuteczne, bo bez odpowiedniej profilaktyki odcisk potrafi się odnawiać a nawet przybierać większą i groźniejszą postać.

Nieusuwane odciski są wdeptywane coraz głębiej. Mogą doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych.

 

Opis zabiegu:

Jak usuwa się odciski na stopach?

Niezmiernie ważne jest rozpoznanie i ocena chorej skóry. Podolog potrafi rozpoznać czy ma do czynienia z odciskiem czy np. z modzelem albo brodawką.

Po dokładnej analizie i rozpoznaniu odmiany odciska podolog przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwa odcisk. Często się zdarza, że dokuczliwe odciski zakończone rdzeniem trzeba usuwać częściowo pojawiając się u podologa nawet kilka razy.
Do usuwania odcisków najczęściej stosuje się środki złuszczające, dłuta podologiczne, skalpel, odpowiednio dobrany frez oraz specjalne opatrunki.

 

Jak zapobiegać:

Jak można zapobiegać tworzeniu się odcisków?

  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia
  • Dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału.
  • Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
  • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
  • W przypadku odcisków odnawialnych dobrym sposobem jest chodzenie w wygodnych butach z indywidualną wkładką ortopedyczną.

Proponuję jeszcze opisy konkretnych przypadków o usuwaniu odcisków.
Usuwanie odcisków – wizyta domowa
Usuwanie odcisków na palcach stóp – wizyta 5 – zakończenie leczenia
Odcisk na małym palcu stopy – zabieg jednorazowy – zakończony
Fotografie obrazujące różne odciski na stopach znajdziesz tutaj „Zdjęcia – odciski na stopach