Duży odcisk clavus vascularis
Bolało ją tak, że nie mogła już za bardzo chodzić. W końcu kobieta trafiła do mnie. Powodem jej zmartwień był odcisk przypominający trochę wulkan.
Górna warstwa to twarda skorupa o nierównej płaszczyźnie. Po usunięciu tej skorupy i oczyszczeniu z tego co było pod nią powstało wgłębienie jakby mini krater.
W dalszej części objaśniam dlaczego tak było.
Kobieta w dojrzałym wieku bardzo utykała na prawą nogę. Na kartę pacjenta wpisałem to co dowiedziałem się z wywiadu podologicznego.
Miała zaburzenia krążeniowe i brała leki rozrzedzające krew. Zabiegów chirurgicznych nie przebyła. Nałogowo paliła papierosy. Od kiedy zauważyła zmianę na swojej stopie zaczęła stosować plastry na odciski. Plastry te stosowała nawet na stany zapalne. Zmacerowaną przez kwasy znajdujące się w plastrach na odciski skórę wycinała według własnej wyobraźni. Plastry i czynności opisane wyżej stosowała przez 3 lata.
Na przodostopiu prawej stopy znajdował się duży odstający poza powierzchnię skóry odcisk. Badanie palpacyjne ujawnia nierówną i twardą skorupę w kolorze żółtawo-brązowawo-białym. Skorupa była przyrośnięta do skóry.
Widoczne są poszczególne warstwy rogowe.
Widać też trzy brązowo-czerwone punkty – to kapilary (naczynka włosowate czyli cienkościenne naczynia krwionośne) przesunięte aż do górnej warstwy rogowej. Kapilary najczęściej nie mają połączenia z corium (łac.) czyli ze skórą właściwą.
Gdyby nie te kapilary to odcisk należałoby zakwalifikować jako clavus papillaris czyli odcisk papilarny (brodawkowy). Jednak ze względu na nie należy go zakwalifikować jako clavus vascularis (Cv) – odcisk włośniczkowy (warstwowy). Dodatkowo jak się potem okazało pod skorupą nie było warstwy galaretowatej ani krwiaka co jest charakterystyczne dla clavus papillaris (Cp).
Usuwanie takiego odcisku musi być przeprowadzone bardzo ostrożnie, ponieważ pod twardą skorupą kryją się jeszcze dwie inne warstwy. Każda z nich jest coraz miększa.
Poza tym nie widać zakończeń naczyń włosowatych, które mogłyby mieć połączenie z żyłkami a co za tym idzie przy uszkodzeniu mogłoby dojść do krwawienia.
Przed zabiegiem zdezynfekowałem miejsce. Na skórę poza sięgającą skorupę odcisku zastosowałem peclavus® PODOmed Vorbehandlung Tinktur.
Po 5 minutach do usunięcia twardej części rogowej użyłem frezu próżniowego. Podpowiem tylko, że frez musi pracować na wysokich obrotach żeby nie szarpać tkanki i by zabieg był bezbolesny.
Po odkryciu warstwy miękkiej do jej usunięcia użyłem skalpela.
Ostrożność w tym przypadku jest bardzo wskazana. W tym przypadku kapilary nie miały połączenia z corium.
Po całkowitym usunięciu odcisku powstało wgłębienie. Oczyszczone miejsce zostało obficie przepłukane. Zastosowałem jeszcze peclavus® PODOmed Anti-Hornhaut Balsam
i założyłem odciążenie z gąbki swanfoam.
Po zabiegu zawsze proponuję wizyty kontrolne.
Tak więc z małego odcisku zrobił się bardzo duży. Leczenie na własną rękę również w tym przypadku ujawniło więcej szkody niż pożytku dla pacjenta. Stosowanie plastrów na odciski nie jest dla każdego.
Swoim pacjentom zawsze sugeruję żeby w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących stóp najpierw pojawili się w moim gabinecie podologicznym.
Pacjentów mających pytania lub problemy ze stopami zapraszam na darmowe konsultacje do mojego gabinetu.
Autorem artykułu jest
Jan Cyrulik sp. ds. podologii
z gabinetu podologicznego w Żorach.
Proponuję jeszcze zobaczyć zdjęcia innych odcisków i przeczytanie następnych artykułów:
– „Zdjęcia z zabiegów podologicznych – Zdjęcia odciski na stopach”
– „Odciski na stopach – opis choroby, zabieg i profilaktyka”
– „Odcisk clavus papillaris i modzel Callositas„