Wzruszające podziękowania dla wnuczki
Hallux Valgus, palec jeździecki i paznokieć palucha lewej stopy z nietypowym obrazem.
Kołyszącym się, utykającym krokiem weszła do poczekalni naszego gabinetu kobieta w podeszłym wieku. Za drzwiami nieco nieufnym wzrokiem rozglądała się po nowym otoczeniu. Do recepcji podprowadziła ją wnuczka, która wcześniej rezerwowała termin wizyty dla swojej babci.
Obie kobiety zaprosiłam do mojego gabinetu. Podczas wywiadu podologicznego okazało się, że wizyta babci w gabinecie podologicznym była wielkim zaskoczeniem i niespodzianką, gdyż babcia była przekonana, że jedzie w odwiedziny do swojej córki. Sytuację tą zaaranżowała zdesperowana wnuczka opiekująca się swoją babcią.
Moja starsza pacjentka miała symetryczne deformacje na obu stopach. Nachodzące na paluchy drugie palce czyli tzw. palce jeździeckie są następstwem haluksów, które określam na deformacje czwartego stopnia. Na trzecich palcach występuje deformacja palców młotkowych. Odcisków brak, skóra czysta tylko lekko przesuszona. Na paznokciu palucha lewej stopy widoczna nietypowa narośl. Dalsze badanie przy użyciu sondy pozwoliło mi postawić diagnozę. Był to stan zapalny tworzący się od wewnętrznej strony palucha. Na wale paznokciowym zrobił się duży i twardy strup. Delikatnie za pomocą sondy podologicznej, pęsety oraz łopatki usunęłam część tej zmiany. Strup ledwo trzymał się skóry.
Powodem takiego stanu było mało precyzyjne obcinanie paznokci przez pacjentkę w domu.
Z dalszej relacji wnuczki wynikało, że babcia ze względu na swój wiek nie powinna sama obcinać sobie paznokci. Niestety obcinając paznokcie zraniła wał paznokciowy. Przy okazji swój paznokieć obcięła krzywo. Powstał stan zapalny. Na szczęście paznokieć nie zaczął jeszcze wrastać w wał.
Babcia oczywiście nie przyznała się, że coś jej dolega. Przez miesiąc czasu we własnym zakresie stosowała Octenisept i stary „babciny sposób” – liście kapusty. Po tym czasie przez przypadek wnuczka zauważyła babcię bez skarpetek i…. wydało się.
Źle obcięty paznokieć nadal drażnił już i tak zraniony wał. Moim zadaniem było założenie tamponady rozpychającej w celu oddzielenia płytki paznokcia od wału. Do złagodzenia stanu zapalnego doskonale nadaje się Propolis Lösung. Poprosiłam pacjentkę by 2 razy dziennie zakrapiała wał po 1 kropli płynu. Propolis Lösung działa odkażająco i leczniczo. Jest niezastąpiony w stanach zapalnych w obrębie aparatu paznokciowego.
Po tygodniu stan paznokcia znacznie się poprawił. A po 2 tygodniach kobieta miała już zdrowy palec. Obiecała, że już sama nie będzie sobie obcinać paznokci. Na koniec dodała jeszcze, że nie przypuszczała, że „na starość” trafi do podologa. Bardzo miłe i wzruszające były również słowa babci skierowane do swojej wnuczki – „Dziękuję, że mnie tu przywiozłaś”.
Osoby starsze w gabinecie podologicznym stanowią sporą część pacjentów. Codziennie w naszym gabinecie podologicznym mamy do czynienia z osobami w podeszłym wieku.
Dlaczego? Ponieważ osoby starsze często same nie potrafią odpowiednio zadbać o swoje stopy. Problemem dla tych ludzi są m.in. urazy i sztywność kręgosłupa czy choćby otyłość, które ograniczają możliwości ruchowe, w tym obcinanie paznokci stóp.
Stany chorobowe wieku starczego dodatkowo zmieniają płytkę paznokciową, stają się grube i często zmieniają kolor. Skóra szybciej wysycha, robi się cieńsza, mało elastyczna, podatna na uszkodzenia. Powstają zrogowacenia i odciski.
Poza tym cukrzyca, problemy niedokrwienne, reumatyzm, również mają znaczący wpływ na stopy seniorów. Podolog jest więc niezwykle potrzebny jeśli chodzi o specjalistyczną pielęgnację stóp u osób starszych. Podolog może być prawdziwym przyjacielem i pomocą dla stóp seniorów.
Wszystkim seniorom dziękujemy za zaufanie do nas.
Autorką artykułu jest:
Agnieszka Musioł sp. ds. podologii
Gabinet Podologiczny w Żorach.
Zapraszam do przeczytania artykułów pt.:
1. Niechciany PREZENT na stopie
2. Odcisk na Hallux Valgus