Wkręcające się paznokcie – opis choroby, zabieg i profilaktyka
Dlaczego paznokcie się wkręcają?
OPIS CHOROBY:
Wkręcające paznokcie mają kilka przyczyn. Jedną z nich jest chodzenie w niewygodnym obuwiu. Zwężane buty, zwłaszcza szpilki, najbardziej przyczyniają się do powstawania tej dolegliwości.
Nieprawidłowe obcinanie paznokci, szczególnie na bokach płytki, jest częstym powodem wkręcania się paznokci. Istotny wpływ ma również deformacja stopy oraz haluksy. Nie bez znaczenia jest również genetyka. Paznokcie wkręcające się można odziedziczyć po swoich przodkach, nawet do 6 pokolenia wstecz.
Płytka nabiera bardziej okrągłego kształtu także w procesie starzenia się tkanek.
Czasami paznokcie wkręcają się na skutek innych chorób organicznych.
Charakterystyka wkręcających się paznokci
Wkręcające się paznokcie mają kształt rurkowaty. Zakręcające boki paznokci ściskają łożysko i wbijają się w wał paznokciowy powodując silny ból. Podczas kształtowania się wrastających paznokci bardzo często dochodzi do silnych zrogowaceń wałów paznokciowych. Płytka staje się na tyle gruba i twarda, że prawidłowe skracanie paznokci staje się dla chorego problemem.
Konsekwencją wkręcających się paznokci jest także ucisk łożyska, na którym mogą powstać bolesne odciski podpaznokciowe.
Wkręcające się paznokcie pojawiają się najczęściej na dużym palcu stopy.
Ból pojawiający się podczas wkręcającego się paznokcia, jest sygnałem, że należy jak najszybciej pojawić się u podologa. Ignorowanie objawu prowadzi do stanów zapalnych. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Chory zaczyna mocno utykać, a potem powoli przestaje chodzić.
Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny?
OPIS ZABIEGU:
W zależności od przypadku podolog dobiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to obcięcie paznokci, oczyszczenie wału paznokciowego i płytki od zrogowaceń, a następnie założenie klamry ortonyksyjnej. Klamra służy zmianie kierunku wzrostu płytki paznokciowej. Dodatkowo zakładana jest tamponada z preparatem, której celem jest zmiękczenie wału paznokciowego i płytki paznokcia. Dzięki klamrze paznokieć odzyskuje prawidłowy kształt. Na wizycie kontrolnej (po około 4 do 5 tygodniach) specjalista sprawdza kierunek wzrostu paznokcia i zmienia naciąg klamry. Kolejne, zwykle comiesięczne, wizyty u podologa sprowadzają się do kontroli, oczyszczenia miejsca i korekty klamry.
Leczenie wkręcających się paznokci trwa, w zależności od przypadku, od kilku do kilkunastu miesięcy.
Jak można zapobiegać wkręcaniu się paznokci?
JAK ZAPOBIEGAĆ:
- Unikaj ciasnego, niewygodnego obuwia.
- Prawidłowo skracaj paznokcie. Zawsze prosto lub delikatnym łukiem, z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Nigdy nie obcinaj ich zbyt krótko i nie zostawiaj szpiczastych zakończeń paznokci.
- Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. Dotyczy to w szczególności miejsc przy wale paznokciowym.
- Koryguj deformacje palców i stóp w konsultacji z podologiem.
- W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wkręcaniem się paznokcia udaj się do podologa. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna.
- Dowiedz się od podologa, jakie możesz wykonywać ćwiczenia, aby zapobiec wkręcaniu się paznokci.
Zobacz inne zdjęcia wrastających paznokci pokazanych w opisach z zabiegów w naszym gabinecie podologicznym.
Kliknij w ten link „Zdjęcia pokazujące wkręcające się paznokcie„