Taping podologiczny – metody leczenia i zastosowanie
W jakich przypadkach stosuje się tape taping podologiczny?
OPIS CHOROBY:
Jedną z szeroko stosowanych metod leczenia bólu w podologii jest taping podologiczny (kinezjotaping). Polega na odpowiednim założeniu taśmy na ciało w celu aktywacji poszczególnych partii mięśni kończyn dolnych.
To właśnie stopy są podstawą całego układu ruchu i bez nich człowiek nie potrafi poprawnie funkcjonować. Chodzenie w źle dobranym obuwiu prowadzi do opadania stawu skokowego, prowadzącego nieuchronnie do rozchodzenia kości śródstopia, a to z kolei powoduje skracanie się mięśni i ścięgien utrzymujących palce w prawidłowej pozycji. W dalszej konsekwencji prowadzi to do koślawości wewnętrznej, a niestabilność stawów skokowych i brak elastyczności mięśni i ścięgien często powoduje lub przyspiesza proces powstawania deformacji Hallux Valgus.
Wiele przypadłości związanych z bólem kończyn dolnych, w tym przede wszystkim stóp, można w dużej mierze wyeliminować poprzez prawidłowo wykonany taping, który przynosi natychmiastową ulgę.
Kiedy taping jest wskazaniem do leczenia?
Taping jest wskazaniem do leczenia:
- stanu zapalnego stawu podstawnego palucha (torebki maziowej),
- zmiany deformacyjne stawów np. Hallux Valgus,
- inne deformacje stóp jak koślawość i szpotawość, stopa wklęsła, opadanie stopy w stawie, rozchodzenie się kości,
- korekta palców: młotkowego, krogulczego palucha sztywnego i palucha koślawego,
- ostroga piętowa,
- naderwanie włókien mięśniowych,
- bóle stawów,
- niedowład,
- ścięgno Achillesa,
- zapalenie nerwów,
- obrzęk limfatyczny,
- stanów pooperacyjnych,
- profilaktycznie u osób intensywnie chodzących, biegających i sportowców.
OPIS ZABIEGU:
Taping podologiczny polega na odpowiednim naklejaniu elastycznych plastrów lub taśmy wykonanej z wysokiej jakości bawełny, pokrytej cienką i trwałą warstwą akrylu, przepuszczającą wodę i powietrze. Taśmy kinesiotaping są wodoodporne wytrzymałe i aktywne od kilku dni do kilku tygodni. Nalepiane są w miejscach przeciążeń i okolicach bolących, w miejscach urazów, a także stosowane profilaktycznie np. u sportowców.
Prawidłowo założona (naklejona) taśma kinesiotaping sprawia, że na skórze dochodzi do intensywnego ukrwienia i lepszego odprowadzenia limfy, napięcie komórek wzrasta i zostaje przyspieszony proces przemiany materii. W tym miejscu poprawiona zostaje struktura tkanek, wyrównuje się napięcie mięśni i przywraca się ich funkcjonalność, co ma bezpośredni wpływ na pozytywne działanie receptorów przenoszących informację o uśmierzeniu bólu.