Procedury i instrukcje w gabinecie podologicznym
Po co są potrzebne procedury i instrukcje w gabinecie podologicznym?
Każda osoba prowadząca gabinet podologiczny lub wykonująca zabiegi podologiczne musi nie tylko znać procedury i instrukcje postępowania, ale musi mieć je także w formie pisemnej na wypadek kontroli Sanepidu. Inspektor kontrolujący podologa ma prawo egzekwować odpowiednie dokumenty związane z bezpieczeństwem klienta oraz samego podologa i osób z nim współpracujących.
Jak zdobyć dokumentację gabinetową?
Znalezienie dokumentacji nie jest łatwe. Informacje pochodzące od urzędników Sanepidu zwykle sprowadzają się do odesłania podologa do źródeł internetowych w celu wyszukania odpowiednich aktów prawnych i ustaw. Na szczęście istnieją wyspecjalizowane biura oferujące konkretne dokumenty. Wiąże się to jednak z poniesieniem wydatku od 100 do 300 zł. Mając na uwadze ilość czasu potrzebnego na przygotowanie własnego dokumentu, warto zastanowić się nad zakupem ,,gotowca”. Czas, który straci się na pisanie można wykorzystać np. na zrobienie kolejnego zabiegu.
W gabinecie podologicznym wymaga się następujących dokumentów:
- Procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi w gabinecie podologicznym,
- Instrukcja postępowania z odpadami medycznymi,
- Instrukcja postępowania z brudną bielizną,
- Instrukcja postępowania z narzędziami przeznaczonymi do dezynfekcji sterylizacji.
Akty prawne i ustawy:
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (plik_pdf280 kb).
- Dziennik Ustaw nr 130, Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 30 lipca 2010r w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznym (plik_pdf 36 kb).
Dla osób poszukujących gotowych rozwiązań proponuję ofertę sklepu podologicznego, procedury i instrukcje w gabinecie kosmetycznym i podologicznym.
Procedury i instrukcje obowiązują również gabinety kosmetyczne prowadzące działalność lub oferujące usługi pedicure z użyciem frezarek, cążek i innych narzędzi mogących przyczynić się do naruszenia ciągłości tkanki u klienta.
Przepisy w Polsce dla gabinetów podologicznych są wymagające. Wszystko dla dobra pacjenta, który w gabinecie podologicznym powinien czuć się bezpiecznie.