Grzybica paznokci – opis choroby, zabieg i profilaktyka
Jak powstaje grzybica paznokci?
OPIS CHOROBY:
Proces przeniesienia się i zarażenia grzybicą na paznokcie zdrowego organizmu trwa dość długo i może być wynikiem braku stosowania odpowiedniej higieny stóp lub chodzenie w nieodpowiednim obuwiu albo skarpetkach. Jeśli organizm jest osłabiony przez antybiotyki lub cukrzycę, grzybica może szybciej przedostać się na twardszą tkankę czyli na paznokieć. Wtedy leczenie tej choroby może być długotrwałe i wymaga bezwzględnej dyscypliny oraz współpracy ze specjalistą. Nie wszystkie paznokcie o żółtawym zabarwieniu są zarażone grzybicą.
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci ujawnia się zazwyczaj na jednym z paznokci stóp i z reguły tam pozostaje, ale są przypadki, że grzybicą zarażone jest więcej paznokci.
Pierwsze symptomy to zażółcenie bocznej części płytki paznokciowej. Potem może przybierać barwę zielonkawo-żółtą po brązową, a czasami nawet czarną. Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do destrukcji paznokcia, czego objawem jest zgrubienie i uniesienie się płytki ku górze. W zaawansowanej grzybicy płytka może się odwarstwiać od łożyska paznokcia, gdzie gromadzą się warstwy rogowe. Wtedy najmniejszy nawet ucisk będzie niósł z sobą ból. Mogą też powstawać bruzdy, a płytka paznokcia zrobi się łamliwa i krucha.
Jak leczy się grzybicę paznokci?
OPIS ZABIEGU:
Na grzybicę paznokci w stanach początkowych stosuje się preparaty przeciwgrzybicze w sprayu, kroplach i maściach. Natomiast w zaawansowanym stadium używa się antybiotykoterapii wdrożonej przez specjalistę dermatologa. Dzięki badaniu mykologicznemu możliwe jest dokładne rozpoznanie odmiany grzyba oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. W gabinecie podologicznym istnieje możliwość pobrania zeskrobin paznokciowych za pomocą specjalnego frezu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, stosuje się odpowiednie preparaty. Paznokcie z silniej rozwiniętą grzybicą powinny być dokładnie oczyszczone mechanicznie. Podolog bezboleśnie usuwa zgrubiałe i kruche miejsca na paznokciu grzybiczym. Jeżeli jest to możliwe, rekonstruuje także paznokieć przy pomocy specjalnych preparatów. Usuwa warstwy rogowe pod paznokciem, jeśli płytka odchodzi od łożyska paznokcia.
W przypadku osób chorych na łuszczycę rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia powinno być prowadzone we współpracy z dermatologiem.
We wszystkich przypadkach leczenie grzybicy jest kuracją długotrwałą. Trwa to od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. Potrzebna jest tutaj dyscyplina chorego oraz jego wytrwałość w profilaktyce. Bez cierpliwości i systematyczności trudno jest pozbyć się choroby.
Jak zapobiegać grzybicy paznokci?
JAK ZAPOBIEGAĆ:
- Jeżeli zauważyłeś zmiany na paznokciu, które przypominają objawy grzybicy natychmiast zgłoś się do lekarza dermatologa lub podologa.
- Chodź w przewiewnym i wygodnym obuwiu. Raz skażone grzybicą obuwie powinno zostać zniszczone. Sportowe buty wykorzystuj tylko do treningu, a na spacer wygodne buty do tego przeznaczone.
- Skarpetki powinny być wykonane z przewiewnego materiału i nie powinny być ciasne. Zmieniaj je codziennie.
- Dokładnie i regularnie oglądaj swoje stopy. Jeżeli jest Ci trudno, poproś o to kogoś z rodziny lub bliską Ci osobę.
- Dbaj o higienę. Po codziennym myciu stóp dokładnie je osusz.
- Używaj świeżych i czystych ręczników. Nigdy nie korzystaj z cudzych ręczników ani nie dawaj nikomu swojego ręcznika.
- Nie używaj zbyt często mydła z pH powyżej 7.
- Nie chodź na pedicure, jeżeli masz objawy grzybicy.
- Na basen wybieraj się zawsze ze zmiennym obuwiem. Nie chodź boso po niezdezynfekowanych powierzchniach.
- Miej pod ręką preparat do zwalczania grzybicy. W razie potrzeby zastosuj go jeszcze przed włożeniem stóp do butów.
- W odwiedzinach chodź tylko w swoim obuwiu.
- Nie pal papierosów. Paleniu towarzyszy zaburzenie krążenia w kończynach dolnych, miażdżyca i zwiększona nadpotliwość, która zwiększa ryzyko przedostania się grzybicy.
- Zwalczaj nadpotliwość stóp.
- Stosuj kąpiel stóp z dodatkiem płynu na bazie ziół.
- W razie jakichkolwiek podejrzeń o grzybicę skontaktuj się z dermatologiem lub podologiem.
- Jeśli wybierasz się na pedicure, korzystaj z usług gabinetów, które sterylizują narzędzia.
- Nie używaj pumeksów – są one siedliskiem grzybów. Lepiej użyj swojego pilnika albo tarki, które można łatwo wyczyścić.
Przeczytaj jeszcze artykuł zatytułowany: Łuszczyca paznokci dłoni i stóp – o czym powinniśmy wiedzieć?
lub artykuł: Grzybica skóry – opis choroby, objawy i zapobieganie