Nadmierna potliwość stóp – opis choroby, objawy i profilaktyka
Jak powstaje nadmierna potliwość stóp?
OPIS CHOROBY:
Nadpotliwość stóp ma kilka przyczyn. Pierwszą jest noszenie butów wykonanych ze sztucznych materiałów. Takie tkaniny nie przepuszczają powietrza i nie pozwalają skórze oddychać.
Drugą przyczyną są choroby obwodowe, np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość i choroby neurologiczne. Pojawia się podczas zmian hormonalnych, dojrzewania oraz w momencie dużego stresu.
Duży wysiłek fizyczny wzmaga nadpotliwość stóp, dlatego często dotyczy sportowców oraz pracowników fizycznych.
Nieleczona nadpotliwość stóp prowadzi do nieprzyjemnych powikłań. Może prowadzić do infekcji wirusowych (np. brodawek) lub infekcji bakteryjnych (np. grzybicy). Nieprzyjemny zapach stóp pojawia się, gdy żerujące na nich mikroorganizmy rozkładają składniki potu, tłuszcze i łuski skórne. Wydzielanie brzydkiego zapach zwiększa spożywanie dużej ilości ostrych przypraw oraz brak higieny.
Na stopach znajduje się ok. 600 gruczołów apokryfowych, które odpowiadają za wydalanie potu. Aby nie stracić płynów potrzebnych do poprawnego funkcjonowania, organizm zaczyna wzmożoną produkcję tkanki skórnej. Prowadzi to do rogowacenia skóry na podeszwach stóp, która narażona jest na pękanie.
Jak leczy się nadpotliwość stóp?
OPIS ZABIEGU:
Podolog przeprowadza wywiad z klientem. Jeżeli stwierdzi, że powodem nadmiernej potliwości może być choroba obwodowa, kieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Zwykle w trakcie choroby obserwuje się wzmożoną potliwość, a kiedy choroba ustaje, nadpotliwość również zostaje zredukowana.
Podolog ma do dyspozycji specjalistyczne środki pielęgnacyjne, które stosuje na skórę stóp. Może również zastosować jonoforezę wodną. Zrogowacenia skóry usuwa przy pomocy odpowiednich frezów i frezarki. Nieraz zleca także kąpiel stóp z dodatkiem odpowiedniego olejku oraz preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym.
Jak można zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp?
JAK ZAPOBIEGAĆ:
- Zapytaj lekarza specjalisty czy nadmierna potliwość w Twoim przypadku nie jest skutkiem choroby obwodowej. Jeśli tak, poproś o wdrożenie leczenia.
- Chodź w przewiewnym i wygodnym obuwiu. Najlepsze buty dla nadmiernie pocących się stóp są wykonane ze skóry naturalnej. Sportowe obuwie wykorzystuj tylko do treningu, a na spacer wygodne buty do tego przeznaczone. Jeśli to możliwe, kup przynajmniej dwie pary butów na jeden sezon i zmieniaj je codziennie.
- Skarpetki powinny być wykonane z przewiewnego materiału i nie powinny być ciasne. Zmieniaj je codziennie.
- Dokładnie i regularnie oglądaj swoje stopy. Jeżeli jest Ci trudno, poproś o to kogoś z rodziny lub bliską Ci osobę.
- Dbaj o higienę. Po codziennym myciu stóp dokładnie je osusz.
- Używaj świeżych i czystych ręczników. Nigdy nie korzystaj z cudzych ręczników ani nie dawaj nikomu swojego ręcznika.
- Miej pod ręką preparat do zwalczania grzybicy. W razie potrzeby zastosuj go jeszcze przed włożeniem stóp do butów.
- Stosuj kąpiel stóp z dodatkiem płynu na bazie ziół.
Warto korzystać z wielodniowego antyperspirantu na bazie srebra koloidalnego np. Syneo.
Polecam artykuł na temat dezynfekcji obuwia. Kliknij w ten link: Skuteczna dezynfekcja obuwia