Zdjęcia – odleżyny, owrzodzenia, stopa cukrzycowa

owrzodzenie na przodostopiu

Zdjęcia przedstawiają tzw. trudne przypadki.
Zazwyczaj są one długotrwałe w leczeniu i wymagają profesjonalnej opieki. Specjalistyczna pielęgnacja podologiczna stóp z owrzodzeniami czy odleżynami przynosi ulgę pacjentom w czasami zaskakująco szybkim czasie. Szczególnie pomaga w tym zastosowanie specjalistycznych opatrunków. Do takich zaliczam m.in. opatrunek Ligasano białe sterylne.
W szczególnych przypadkach podolog współpracuje z chirurgiem, diabetologiem, dermatologiem.

Po amputacji trzech palców

Zdjęcie pokazuje prawą stopę 40 letniej kobiety po amputacji trzech palców. W tle neuropatia cukrzycowa (brak czucia). Niewielkie skaleczenie spowodowało zakażenie. Efekt widać na zdjęciu. Diabetycy powinni w bardzo szczególny sposób dbać o swoje stopy. Podolog powinien być dla nich osobą pierwszego kontaktu. W ten sposób można uniknąć wielu amputacji kończyn dolnych.

Zgorzel na palcu stopy

Drugie ujęcie - widok od spodu palca.
Taki stan jest nie do uratowania. Jedyną opcją ratującą życie jest amputacja. Choroba najczęściej atakuje ludzi z cukrzycą lub miażdżycą tętnic, palących papierosy i tych co mają wysoką zawartość tłuszczu i cholesterolu we krwi.

Martwica (łc. necrosis)

Pacjent przyszedł zbyt późno po pomoc. Lekarze zdecydowali o amputacji.
Martwica (łc. necrosis) lub zgorzel powstaje najczęściej na stopach. Jest wynikiem zakażenia rany lub nieodwracalnego uszkodzenia tkanki np zmiażdżenie, oziębienie, oparzenie lub pozbawienie dopływu krwi.
Skóra przybiera charakterystyczny brunatno-czarny kolor.

Otwarta rana, zgorzel na stopie

Otwarta rana, zgorzel na stopie

Przejmująca wręcz opowieść o walce z ogromnymi ranami 86 letniej pacjentki chorującej na cukrzycę typu drugiego dowodzi nie tylko tego, że dziś trzeba mieć wiele samozaparcia w dążeniu do celu, ale również to że opatrunki Ligasano są naprawdę bardzo skuteczne w terapiach trudno gojących się ran.
Zobacz więcej zdjęć i przeczytaj krótki wpis.
Wejdź tutaj "Raz jeszcze o Ligasano – wspaniałych opatrunkach"

Owrzodzenie podudzia

Dwa duże owrzodzenia prawego podudzia.
Pacjent choruje na cukrzycę, ma miażdżycę, jest nałogowym palaczem, doppler wykazał słabą przepustowość żył.
Na zdjęciu widać obfity wysięk i martwicę rozpływną.
Zobacz więcej zdjęć i przeczytaj relację w jaki sposób pomogłem temu pacjentowi.
Wejdź tutaj "Owrzodzenia kończyny dolnej u diabetyka"

ziarniniak naczyniowy przed i po leczeniu

Tutaj na zdjęciu widać efekt leczenia ziarniniaka naczyniowego na trzecim palcu lewej stopy. Można zobaczyć jak wygląda ziarniniak naczyniowy i jak wygląda palec po specjalistycznej pielęgnacji w moim gabinecie podologicznym.
Jeśli interesuje Was ten przypadek, to proponuję przeczytać relację z leczenia w artykule pt. Ziarniniak z martwicą na stopie (haemangioma cavernosum) – opis przypadku.

Hallux Valgus-wound healing

Zdjęcie pokazuje ranę na I kości śródstopia Hallux Valgus przed i po leczeniu. W tym przypadku pomocnym okazało się Ligasano i preparat propolisowy Remmeles.
Opis tego przypadku można przeczytać aktywując temat: "Leczenie rany na I kości śródstopia Hallux Valgus"

Odleżyna na pięcie

Zdjęcie pokazuje odleżynę na pięcie. Głęboka dziura (ok 3 cm głębokości i ok 3 cm średnicy) powstała na skutek wadliwego założenia gipsu na złamaną nogę pacjenta. Wysięk wydostający się z tej odleżyny zlikwidowałem przy pomocy sterylnego kompresu Ligasano biały. Regularna wymiana tego opatrunku spowodowała prawidłowe dotlenianie, osuszenie i ziarninowanie, a w końcu do zagojenia.

owrzodzenie na stopie

Na zdjęciu jest widoczne owrzodzenie na lewej stopie.

W tym miejscu będę sukcesywnie dodawał nowe zdjęcia.
Zapraszam do systematycznego odwiedzania działu „Zdjęcia z zabiegów”. Znajdziesz go zawsze w katalogu Artykuły i Porady.

Zaznaczam, że zdjęcia w tej kategorii są moją własnością.
Jakiekolwiek kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione.

Na temat specjalistycznej pielęgnacji takich stóp jest artykuł "Opatrywanie ran na stopach"

 

Tagged , , .