Owrzodzenia kończyny dolnej u diabetyka
Mężczyzna ma cukrzycę i miażdżycę.
Owrzodzenia na jego prawym podudziu stają się coraz większe. Od diabetologa słyszy „prawdopodobnie będzie potrzebna amputacja”.
Pacjent trafia do chirurga, który próbuje ratować nogę i na owrzodzenie przepisuje specjalnie dla niego robioną maść. Maść zawiera m.in. dużą zawartością mocznika i srebro koloidalne. Maść nie skutkuje. Co robić? – zastanawia się pacjent.
Mężczyzna w wieku 57 lat trafia do mojego gabinetu podologicznego. Pokazuje mi swoją nogę.
Wywiad podologiczny:
- Dwa spore owrzodzenia na prawej nodze. Spowodowane są urazem podczas wykonywania pracy. Rany po skaleczeniu się nie goiły, stawały się wręcz coraz większe.
- Obfity wysięk i martwica rozpływna.
- Pacjent zanim trafił do mojego gabinetu miał badanie dopplerem, które wykazało słabą przepustowość żył.
- Towarzyszący mocny ból sięgający stawu skokowego musiał być uśmierzony mocnymi środkami przeciwbólowymi.
- Na stopach zaawansowana grzybica skóry i paznokci oraz suchość skóry.
Pacjent jest w dodatku nałogowym palaczem.
Jest w pełni świadomy tego co może go czekać.
Na spotkaniu w moim gabinecie nie obiecuję zbyt wiele poza tym, że zrobię wszystko co mogę, by uratować tego człowieka od amputacji podudzia prawej kończyny. Jest akceptacja. Pacjent od razu decyduje się na leczenie owrzodzenia, które w tej chwili było największym zagrożeniem. Na leczenie grzybicy i suchości skóry pacjent się nie decyduje.
Pierwsze zdjęcia pokazują obraz i stan owrzodzenia. Widać na nich to wszystko co opisałem wyżej. Dodatkowo można zauważyć brązowo/szaro/czarne strupy powstałe na skutek stosowania robionej maści z mocznikiem i srebrem koloidalnym. Maść była stosowana przez półtora miesiąca. Niestety nie pomogła.
Na pierwszej wizycie zdezynfekowałem i oczyściłem rany od strupów. One skutecznie blokowałyby wchłanianie preparatów, które miałem zamiar zastosować.
Po oczyszczeniu zastosowałem peclavus® PODOmed Ozoncreme. Cienka warstwa kremu bardzo dobrze rozpłynęła się po ranach docierając do wszystkich zakamarków. Założyłem opatrunek sterylny i zaprosiłem do gabinetu na następny dzień.
Codzienna zmiana opatrunków z zastosowaniem Ozoncreme już po trzech dniach daje pierwsze pozytywne rezultaty. Znika ból.
Po dwóch tygodniach rany zostały w dużej mierze oczyszczone (dzięki Ozoncreme) co widać na zdjęciach (zdjęcie można przybliżyć). Dodatkowo można zauważyć, że fragmenty ran prawidłowo się zasklepiają.
Po tym okresie zdecydowałem się na wprowadzenie dodatkowego kremu Gen Factor 01 i sterylnego opatrunku Ligasano biały.
Gen Factor stosowany był na zewnętrzną część tkanki skórnej owrzodzenia.
Ozoncreme od razu potem – bez zmian, jak dotychczas, czyli cienka warstwa kremu do środka.
Ligasano i opatrunek na górę.
Po trzech tygodniach widać, że systematyczna wymiana opatrunków się opłaca. Wyniki terapii są zadowalające.
Po niecałych 3 miesiącach terapii owrzodzenie znikło prawie całkowicie. Postanowiłem o odłożeniu kremu z ozonem i smarowanie wyłącznie kremem Gen Factor 01.
Czteromiesięczna terapia dobiegła końca. Sukces wieńczy wspólne z moim pacjentem zaangażowanie, cierpliwość i wytrwałość. Poza tym peclavus® PODOmed Ozoncreme i sterylny opatrunek Ligasano Biały zrobiły swoje. A krem Gen Factor 01 pomógł zakończyć to trudne leczenie.
Bez współpracy mojego pacjenta ze mną ten sukces prawdopodobnie nie byłby tak szybko osiągnięty. Dlatego za sumienność i wytrwałość podziękowałem mu na ostatniej wizycie.
Obecnie pacjent nie ma już żadnego miejsca z owrzodzeniem.
Jak już wcześniej pisałem, na leczenie grzybicy skóry i paznokci oraz suchości skóry pacjent się nie zdecydował. Dlatego na zdjęciach widoczne są powyższe objawy.
Co do terapii.
Przypadek wyraźnie pokazuje, że współpraca podologa z diabetologiem czy chirurgiem w szczególnych przypadkach np takich jak opisany wyżej jest bardzo wskazana.
Razem można naprawdę wiele dobrego zrobić dla pacjenta. Wystarczy pokierować go do odpowiedniego gabinetu. Ja osobiście również trafiam na przypadki, którymi powinien zajmować się lekarz specjalista z innej dziedziny medycyny. Dlatego nie waham się kierować pacjenta do odpowiednich lekarzy specjalistów.
Autorem artykułu jest
Jan Cyrulik sp. ds. podologii
z gabinetu podologicznego w Żorach.
Data publikacji: 03.04.2014
Zapraszam do obejrzenia zdjęć: odleżyny, owrzodzenia, stopa cukrzycowa
– „Zdjęcia pokazujące odleżyny, owrzodzenia, stopa cukrzycowa”
Przeczytaj o opatrunkach stosowanych w podologii
– „Opatrywanie ran na stopach”