Usuwanie brodawek na stopach u 8-letniej dziewczynki – opis przypadku
Jak usunąć brodawki na stopach u dziecka?
Opis przypadku – WIZYTA 1
W styczniu do naszego gabinetu zgłosiła się 8-letnia dziewczynka ze swoimi rodzicami. Z wywiadu podologicznego oraz rozmowy z rodzicami wynika, że dziewczynka ma na stopach wirus brodawczaka. Przed wizytą w gabinecie podologicznym dziewczynce aplikowano Brodacid w kroplach co doprowadziło do stanu zapalnego. Ból pochodzący z brodawek na stopach sprawił, że chodzenie stawało się coraz trudniejsze i boleśniejsze.
Wgłębienie widoczne na zdjęciu otoczone naskórkiem było spowodowane stosowaniem Brodacidu, które, zdaniem naszego specjalisty, dla 8-letniego dziecka było nieudaną terapią leczniczą. Widoczne w środku żółto-brązowe „granulki” to brodawczak, który znajduje się także pod wgłębieniem skórnym. Biały naskórek na następnym zdjęciu jest zmacerowaną skórką okalającą brodawkę.
Na pierwszej wizycie nasz specjalista usunął zmacerowaną skórę otaczającą brodawki oraz części brodawek, które odstawały poza powierzchnię skóry stopy. Następnie wygładził powierzchnię brodawek i zastosował preparat z opatrunkiem w celu przygotowania miejsca do następnego zabiegu. Na kolejną wizytę umówił się na za tydzień.
Narzędzia, których używał specjalista na pierwszej wizycie to dłuto podologiczne, frezarka Podolog Nova3 i kapturki ścierne na nośniku. Pomocnym był również koncentrat propolisowy Propolis Lösung.
WIZYTA 2
Po tygodniu stan zapalny zanikł i dziewczynka nie odczuwała już bólu. Brodawki zmniejszyły się odrobinę, dlatego specjalista zastosował terapię, powtarzając czynności z pierwszej wizyty. Na kolejną wizytę umówił pacjentkę na za tydzień.
WIZYTA 3
Kolejna wizyta pokazała, że dwie brodawki na prawej stopie dziecka nie chcą tak łatwo się poddać. Tym razem nie było widać poprawy. Podolog powtórzył czynności z ostatnich wizyt i zaproponował rodzicom zastosowanie odpowiedniej diety bogatej m.in. w witaminy w celu wzmocnienia układu odpornościowego dziecka.
WIZYTA 4 i 5
Efekty dalej nie były imponujące. Brodawki były niezwykle oporne podjęte wcześniej działania. Specjalista zdecydował więc o innej metodzie leczenia i zaproponował stosowanie preparatu Peclavus AntiVerux.
WIZYTA 6
Przy kolejnej wizycie widać było dużą poprawę. Brodawki były mniejsze, ale ciągle widoczne. Podolog postanowił na jednej z brodawek zastosować krioterapię za pomocą specjalnego aparatu CryoPen do zamrażania brodawek. Na wizytę kontrolną umówił pacjentkę na za tydzień.
WIZYTA 7
Na następnej wizycie widać było pozytywny skutek działania N2O czyli nadtlenku azotu i preparatu AntiVerux. Specjalista zdecydował się więc na zamrożenie następnej brodawki. Sięgały one około 5 mm w głąb stopy, więc aparat CryoPen odpowiadał parametrom potrzebnym do jego zastosowania.
Zabieg zamrażania brodawek nadtlenkiem azotu na stopach jest bezbolesny.
WIZYTA 8
Na kolejnej wizycie, widząc dobry postęp w leczeniu brodawek przy pomocy zamrażania, podolog ponownie zastosował N2O na obie brodawki, a następnie umówił pacjentkę na kolejną wizytę.
WIZYTA 9 i 10
Podczas kolejnej wizyty kontrolnej można było zobaczyć, że zastosowana terapia działa. „Strupki” w miejscach zabiegu odpadły, a brodawki znikały.
Wizyta 10 definitywnie zakończyła leczenie brodawek. Skórę w miejscach po brodawkach specjalista wygładził przy pomocy frezarki i kapturków ściernych.
ZAKOŃCZENIE LECZENIA
Na pozytywny rezultat leczenia brodawek trzeba było poczekać. Kilka wizyt niestety nie wystarczyło by pokonać dwie brodawki na prawej stopie. Było to duże wyzwania zarówno dla podologa, jak i pacjentki. Dzięki współpracy udało się jednak osiągnąć sukces.
Nasz specjalista wspomina ten przypadek z dumą i zadowoleniem. Mimo początkowych trudności stopę udało się wyleczyć. Podziękowanie należy się dzielnej pacjentce i jej rodzicom, którzy poprzez mobilizację i wytrwałość również przyczynili się do tego sukcesu.
Przeczytaj jeszcze podobny artykuł z katalogu „Opisy chorób stóp i paznokci” z tytułem: Brodawki i kurzajki