Pedicure kosmetyczny a pedicure specjalistyczny
Jak to właściwie jest z tym pedicure?
Wyróżnia się dwa rodzaje pedicure: kosmetyczny i podologiczny (nazywany również specjalistycznym lub leczniczym). Pedicure kosmetyczny jest pielęgnacją zdrowych stóp poprzez stosowanie zabiegów parafinowych, peelingów, kremów, masażu relaksującego, powierzchniowej obróbce zdrowej skóry na stopach oraz usunięciu skórek okołopaznokciowych, skróceniu paznokci oraz ich pomalowaniu.
Pedicure podologiczny jest zarówno pielęgnacją, jak i leczeniem stóp. Zabieg obejmuje:
- dokładny wywiad z klientem na temat ogólnego stanu zdrowia, w szczególności stanu zdrowia kończyn dolnych,
- specjalistyczne oględziny kończyn dolnych, wpisanie wniosków do przygotowanej uprzednio karty klienta oraz omówienie proponowanej pielęgnacji lub leczenia,
- bezbolesne usunięcie modzeli, nagniotków, grubej i twardej skóry na stopach, fachową obróbkę paznokci stóp i, w razie potrzeby, zastosowanie odpowiednio dobranych kremów i preparatów.
Podczas zabiegu używa się specjalistycznego sprzętu i wysterylizowanych narzędzi.
Jakie błędy popełniane są u kosmetyczek podczas pedicure?
Często zdarza się tak, że zaraz po wykonanym zabiegu klientka jest zadowolona, zrelaksowana i z uśmiechem wraca do domu, jednak po krótkim czasie zaczyna odczuwać dyskomfort. Zaczynają boleć stopy, szczypać lub nadmiernie się nagrzewać. Powodów może być wiele, a najczęstsze zostały opisane poniżej.
- Zbyt częste i długie moczenie stóp w wodzie lub wodzie z olejkami czy solami.
- Nieumiejętne używanie ,,omegi” (przyrządu z żyletką) i zbyt dużo ściętego naskórka, a raczej warstwy skórnej na stopach.
- Nieumiejętne frezowanie stóp za pomocą frezów albo kapturków. Dobór odpowiednich frezów i umiejętność zakończenia zabiegu frezem, dbając m.in. o wygładzenie w odpowiednim momencie i według biegu linii papilarnych ma bardzo duże znaczenie.
- Pominięcie wywiadu z klientem.
- Ingerencja w odciski, modzele lub brodawki skórne i brak umiejętności rozpoznania tych podobnych do siebie schorzeń (każdy z tych rodzajów powinien być inaczej leczony).
- Nieprawidłowe rozpoznanie defektów paznokciowych i skórnych na stopach (trudność sprawia np. rozpoznanie stóp z syndromem stopy cukrzycowej).
- Usunięcie wrastającego paznokcia przez nieszkoloną kosmetyczkę. Często doprowadza to do powikłań i pogorszenia sytuacji.
- Wykonywanie usługi z użyciem niewysterylizowanych narzędzi. Przy delikatnym skaleczeniu może to doprowadzić do zakażenia i innych powikłań.
Opisane powyżej błędy dotyczą kosmetyczek, które nie zdobyły wiedzy i nie mają praktyki podologicznej.
Dobra rada dla kosmetyczek: nie wykonujcie usług, do których nie macie odpowiedniego przeszkolenia. Wiele przypadków po nieumiejętnym przeprowadzeniu pedicure jest bardzo trudnych do wyleczenia. Aby poszerzyć swoją ofertę, najlepszym sposobem jest tematyczne szkolenie podologiczne wraz z praktyką. Zdobyta wiedza będzie poświadczona odpowiednim certyfikatem, który może być okazany klientom w gabinecie, a praktyka pomoże w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji związanymi z chorobami stóp i da wiele zadowolenia z wykonywanych później usług.
Do klientów i zainteresowanych usługami pedicure: zdrowie Waszych stóp jest niezwykle ważne, dlatego, zanim zdecydujecie się na pedicure, dokładnie zastanówcie się, gdzie skorzystać z usługi. Zadajcie sobie pytanie, czy powinniście skorzystać z zabiegu pielęgnacyjnego, czy raczej z pielęgnacyjno-leczniczego. W Polsce jest wiele gabinetów kosmetycznych, w których pracują specjaliści do spraw podologii. Sprawdź kwalifikacje, zobacz certyfikaty i zapytaj o sterylizację narzędzi. Na usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków, wrastającego paznokcia i innych dolegliwości przez kosmetyczkę bez odpowiednich szkoleń podologicznych nie powinniście się godzić. Niepotrzebnie ryzykujecie utratę zdrowia. Jeżeli nie znacie się na pedicure, to nie róbcie go sami w domu. Pamiętajcie, że nadmierne moczenie stóp, nieumiejętne używanie tarki lub pumeksu i nieumiejętne obcinanie paznokci może przynieść wiele złego. Nakładanie źle dobranych peelingów, masek i kremów bardzo źle wpływa na skórę. W połączeniu z niefachowym ścinaniem naskórka narażacie się na ból, twardnienie, pękanie, swędzenie lub pieczenie skóry. Skóra potrzebuje pielęgnacji naturalnymi kosmetykami (100% wegańskie/Vegan). Pozwólcie jej na fachową opiekę, skorzystajcie z porad specjalistów. Zadbane, zdrowe nogi odwdzięczą się tym, że będą niosły Was przez wiele lat życia.
Zapraszamy na konsultacje do naszego Centrum Podologii Cyrulik. Umów się na wizytę dzwoniąc pod numer tel. 730 110 112.
Przeczytaj jeszcze artykuł z tytułem:
– Niesforny tercet na stopach – wystarczyły 2 wizyty
– „Usuwanie rozpadlin – pękające pięty – zakończenie leczenia”
– „Niesforny tercet na stopach”
– „Pedicure specjalistyczny w gabinecie podologicznym – opis zabiegu”
– „Stopy intymną częścią ludzkiego ciała?”
Lubisz czytać nasze artykuły? Potwierdź to klikając w „Lubię to!”