Stopy intymną częścią ludzkiego ciała?
Dlaczego stopy są intymną częścią ludzkiego ciała?
Na stopach może się kryć wiele ciekawych informacji na temat charakteru, sposobu życia człowieka, przebytych lub aktualnych chorobach. Czy to nie odpowiada na nasze pytanie? Wątpimy, chociaż pewnie nie jest to bez znaczenia. W grę wchodzi jeszcze codzienna higiena stóp, edukacja społeczeństwa na temat profesjonalnej pielęgnacji stóp oraz przełamanie bariery psychologicznej.
Styl życia
Wygoda czy zmartwienie dla stóp? Kiedyś ludzie żyli jakby nieco inaczej. Nie będziemy tym razem sięgać do dalekiej przeszłości kiedy chodzenie bez obuwia było zdrowe i potrzebne. Teraz mamy tak duży wybór obuwia, które powinny chronić nasze stopy od chorób i dolegliwości, że nie powinno być żadnych kłopotów z utrzymaniem odpowiedniej kondycji i zdrowia stóp. Niestety jest odwrotnie. Tanie buty, a również i te droższe, nie spełniają dostatecznie swej roli, by pomagać ludzkim stopom (polecamy tekst z tytułem “Jakie wkładki do butów?”).
Codzienna higiena stóp
Powstające wady na stopach to jednak nie tylko wina obuwia. Brak codziennej i prawidłowej higieny przyczynia się do wolnego, lecz ciągłego narastania problemów zdrowotnych ze stopami (polecamy opisy z katalogu „Zabiegi”).
Edukacja społeczeństwa
Dzisiaj tak dużo mówi się o zapobieganiu, o wczesnej diagnozie, o świadomej samokontroli zdrowia. Uważamy, że przełamanie stereotypów dla niektórych ludzi jest wielką barierą psychologiczną. Nawet w dzisiejszych czasach ludzie nie chcą traktować swojego zdrowia jako dobra nadzwyczajnego. Traktują je po macoszemu, nie lecząc swoich dolegliwości. Odkładanie wizyty u podologa na „ostatnią chwilę” może rzeczywiście okazać się ostatnią, a ratowanie zdrowia może okazać się wręcz niemożliwe.
Przełamanie bariery
Dlaczego kiedyś do dentysty chodziło się wyłącznie po to, by wyrwać ząb? Bo mało kto potrafi sam sobie z tym pomóc i kojarzyło się to z bólem, którego nikt nie chciał. Dzisiaj stomatologia ma odpowiedni sprzęt, a leczenie zębów odbywa się prawie bezboleśnie. Coraz więcej jest świadomych klientów, dbających o swoje uzębienie poprzez regularne kontrole u stomatologów.
Dlaczego kiedyś kobiety tak rzadko chodziły do ginekologa? Wstyd i bariera psychologiczna była dla kobiet wielką przeszkodą. Dzisiaj dzięki medialnym przekazom wiedzy i uświadomienia społeczeństwa o zagrożeniach w tym temacie coraz więcej kobiet korzysta z możliwości kontrolowania swojego zdrowia.
Ze stopami jest podobnie. Wstyd, obawa przed bólem, pozostawienie dolegliwości samym sobie i niewiedza o tym, że jest dziedzina, która zajmuje się profesjonalną pielęgnacją i leczeniem stóp. Za mało jest informacji i przekazów dla społeczeństwa na temat podologii. Wszyscy zgadzają się z tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a mimo tego tak mało robi się, by polskie społeczeństwo uświadamiać w temacie zdrowia stóp, nóg, kręgosłupa czy całego organizmu. Czy jest to wina mediów, które tak mało mówią o podologii, a może gospodarki państwa? To już zostawiamy do indywidualnego rozważenia.
Uważamy, że:
- ludzki wstyd można pokonać,
- nie należy obawiać się bólu – w podologii pracuje się na bardzo dobrym sprzęcie,
- stosuje się odpowiednie i skuteczne preparaty,
- zabiegi są bezpieczne, ponieważ narzędzia są sterylizowane,
- wiedza podologiczna stoi na wysokim poziomie, wykorzystywane są zachodnie techniki pielęgnacji i leczenia stóp,
- pielęgnacja stóp poprzez robienie specjalistycznego pedicure w gabinecie podologicznym jest dla każdego, bez względu na płeć i wiek.
Do kolegów i koleżanek podologów:
- rozmawiajmy na temat podologii z lekarzami, by i oni mieli świadomość i możliwość poznania sposobów profesjonalnej pielęgnacji i leczenia stóp;
- próbujmy dotrzeć do mediów, by i one dały społeczeństwu wiedzę na temat zagrożeń, jakie niesie nieodpowiednie postępowanie i brak fachowej kontroli kończyn dolnych.
Do społeczeństwa:
- podolog może i chce być Twoim dobrym doradcą,
- nie krępuj się i nie wahaj umówić się na wizytę, konsultacja w większości gabinetów podologicznych jest bezpłatna,
- nie czekaj do ostatniej chwili aż sytuacja Twoich stóp ulegnie poważnym zmianom,
- traktuj swoje stopy jak coś bardzo cennego i troszcz się o nie należycie,
- to stopy niosą Cię przez życie – zasługują na Twoje zainteresowanie,
- pamiętaj, że nawet trudne schorzenia stóp i uciążliwa choroba może być wyleczona – daj sobie szansę,
- jeżeli nie byłeś jeszcze z wizytą u podologa, spróbuj przełamać barierę psychologiczną i choć jeden raz spotkaj się ze specjalistą,
- jeżeli masz wokół siebie kogoś, kto może potrzebować fachowej pomocy podologicznej, to powiedz mu o podologach i możliwościach skorzystania z ich wiedzy.