Hiperkeratoza – zabieg z kąpielą stóp
Diabetyk w gabinecie podologicznym moczył swoje stopy w soli zawierającej aż 80 % mocznika. Czy to możliwe?
Efekt jaki przyniósł ten zabieg może niejednego zaskoczyć.
Do naszego gabinetu trafił mężczyzna po sześćdziesiątce. Ujawnił, że jest cukrzykiem, bierze insulinę i zażywa Polocard. Pacjent miał nadwagę, na nogach żylaki i suchość skóry. Hallux Valgus na obu stopach. Bardziej widoczny na lewej stopie. Jego stopy jak widać na zdjęciu w 90 procentach pokryła hiperkeratoza skóry. Niektóre, białawe, jasnożółte zrogowacenia miały nawet 8 – 10 mm grubości. Umiejscowione były w najbardziej obciążonych punktach na stopie czyli w obrębie palucha i pięty. Skóra w jednych miejscach kruszyła się a w innych była bardzo twarda. Usuwanie twardych powierzchni skalpelem mogło trwać bardzo długo.
Postanowiłam zastosować kąpiel do stóp. Do letniej wody wsypałam specjalną sól używaną w podologii peclavus® PODOcare KRÄUTERFUSSBAD UREA w stanie suchym zawiera 80% mocznika, lecz w odpowiednim roztworze z wodą wartość mocznika to tylko 4-5%. Kąpiel z zawartością tej soli dla tego pacjenta była całkiem bezpieczna. Po kilku minutach pacjent wyciągnął stopy z miski. Jego stopy ładnie pachniały. Nie musiałam nawet dezynfekować stóp ponieważ sól peclavus zapewnia także dezynfekcję skóry. Osuszyłam jedną ze stóp, drugą otuliłam by skóra zbyt szybko nie straciła wilgoci. Wtedy okazało się, że praca skalpelem może być prawdziwą przyjemnością. Zadziwiająco szybko mogłam usunąć hiperkeratozę. Kończąc drugą stopę, skóra pierwszej w międzyczasie dosychała. Na suchej skórze pracowałam frezarką PODOLOG NOVA 3s i frezem hybrydowym.
Na koniec zabiegu wmasowałam bardzo skuteczną PODOFLEX® Maść do popękanej i zrogowaciałej skóry stóp. Stopy pacjenta zmieniły się diametralnie. Po zabiegu pacjent od razu poprosił o odsprzedanie maści PODOFLEX®. Z przyjemnością to uczyniłam. Wiem, że ta maść jest rewelacyjna i że jest w niej zawarte to co trzeba. Po dwóch tygodniach ten sam pacjent przyszedł podziękować, potwierdzić następną wizytę kontrolną i zakupić tym razem większą pojemność tej maści.
Mimo, iż stopy diabetyków muszą być pod szczególną opieką a moczenie stóp w niektórych przypadkach może być ryzykowne, to kąpieli stóp nie należy unikać. Stosuję ją tak często jak jest to możliwe. Dobrze jest pracować na czystych, ładnie pachnących stopach pacjenta. Pacjent też czuje się lepiej zażywając przy okazji nieco SPA w gabinecie podologicznym.
Autorką artykułu jest
Agnieszka Musioł sp. ds. podologii
z gabinetu podologicznego w Żorach.
Zapraszam jeszcze do zapoznania się z artykułem pt. Brodawka myrmecia