Dziewczynka z grzybicą

Tagi:

Grzybica paznokcji u małej Lenki

Na wizytę do mojego gabinetu zapisała się 7-letnia dziewczynka. Punktualnie pojawiła się z mamą na uzgodnioną godzinę. Obejrzałam dokładnie stópki dziewczynki. Zmiany skórne zobaczyłam tylko na lewej stopie – głównie okolice między palcami.[clearboth]

Diagnoza była jednoznaczna – to grzybica.

Zastanawiające było to skąd grzybica u dziewczynki w tak młodym wieku. Mama Lenki oznajmiła, że niedawno byli na wakacjach w Egipcie. Jeszcze na miejscu pobytu w ostatnich dniach pojawiło się zaczerwienienie i świąd między palcami dziewczynki.

Mała dziewczynka z dolegliwościami grzybicznymi
Ciekawy przypadek grzybicy międzypalcowej

O tym jak uporczywa jest grzybica skóry wie każdy kto miał z nią do czynienia. Grzybica może dotknąć każdej części ciała jednak najczęściej dotyka skóry głowy i stóp. Powodem jest zakażenie skóry chorobotwórczymi grzybami: drożdżakami i dermatofitami. Leczenie nie jest mocno skomplikowane, ale należy pamiętać, że niedoleczona grzybica może powracać.

Na zmiany skórne Lenki zaleciłam krem specjalnie dedykowany na tego typu zmiany PECLAVUS special AntiMyx Creme. Dziewczynka miała go stosować dwa razy dziennie, cienką warstwę między palcami i okolice. Dodatkowo oczywiście regularna higiena stóp, czyste skarpetki, a obuwie spryskać sprayem dezynfekcyjnym. Odradziłam chodzenie na basen kąpielowy do momentu pozbycia się grzybicy.

Na wizycie kontrolnej po 2 tygodniach okolice międzypalcowe u Lenki były nie do poznania. Krem oraz stosowanie się do poleceń dało nadzwyczajnie szybkie i dobre efekty.

Wyleczona grzybica międzypalcowa
Nadzwyczaj dobre efekty leczenia

Na pytanie czy można już chodzić na basen dziewczynka otrzymała odpowiedź TAK, ale przed wejściem na basen i po wyjściu z basenu dobrze jest zdezynfekować stopy płynem do dezynfekcji skóry RUCK® Haut-und Händedesinfektion. Na zakończenie pouczyłam jeszcze, że w przypadku skaleczenia lub gdyby pojawiły się kiedykolwiek jakieś rany, nie wolno wchodzić do basenów, gdzie przebywają inni ludzie.

Należy pamiętać nie tylko o przyjemnościach jakie daje kąpiel w basenach, ale również o zagrożeniach jakie mogą one nieść dla każdego użytkownika basenów kąpielowych.

Przemiła Lenka z uśmiechem opuściła mój gabinet. Jej mama obiecała regularne kontrole co jakiś czas w gabinecie podologicznym. To miłe prawda? :-)

Autorką artykułu jest

Agnieszka Musioł sp. ds. podologii
w gabinecie podologicznym w Żorach.

Warto też przeczytać artykuł „Grzybica paznokcia środkowego palca stopy”