Do Żor po poradę podologiczną
W tle plastyka wałów paznokciowych, klamry tytanowe i onycholiza. Kobieta w wieku 35 lat przyjechała do nas z odległego miasta. Co skłoniło ją do złożenia wizyty w Żorach?
Zacznę nietypowo, od ponarzekania – sorry. A to dlatego, że to nie pierwszy taki przypadek, kiedy trzeba zrobić poprawki po innych. Nie mam się za wszechwiedzącego i jestem ostatni, który chciałby kogokolwiek pouczać. Do opisania tego przypadku skłonił mnie żal pacjentki kierowany tym razem w stronę specjalistki działającej w rodzinnym mieście pacjentki. Czasami naprawdę nie wiem jak tłumaczyć oczywiste, źle poprowadzone terapie podologiczne. Ale do rzeczy – na umówionej wizycie pacjentka pokazała mi swoje stopy, gdzie na paznokciach obydwu paluchach i drugich palcach swoich stóp był założony drut tytanowy zamocowany mocnym kompozytem stomatologicznym. Podczas wywiadu podologicznego dowiedziałem się, że wcześniej pacjentka za namową specjalistki zdecydowała się na plastykę wałów paznokciowych i wycięcie nadmiaru skóry na opuszkach palców. Później zostały założone „klamry tytanowe” na cztery paznokcie.
Na zdjęciach, które pokazała mi pacjentka na swoim telefonie widoczne tam jej palce i paznokcie przed plastyką i założeniem klamry tytanowej moim zdaniem w ogóle nie nadawały się zarówno do plastyki jak i do klamer tytanowych. Paznokcie były zbyt cienkie a mocny drut tytanowy pokazał swoją siłę odrywając płytkę paznokci od łożyska. Skutkiem tego był ból i onycholiza. Trudno było uspokoić rozżaloną pacjentkę.
Na pierwszej wizycie zdecydowałem o usunięciu klamer tytanowych, ponieważ gdyby zostały na paznokciach dłużej to mogłyby uszkodzić łożysko na bardzo długo, a może i na zawsze.
Po usunięciu drutów i oszlifowaniu paznokci za pomocą frezów pacjentka otrzymała krem Onygen do stosowania w domu. Na następną wizytę umówiliśmy się za 4 miesiące.
Na drugiej wizycie zauważyłem prawidłowy lecz dość słaby odrost paznokci. Nowa część paznokcia odrastała już bez pustej przestrzeni, i była dobrze zrośnięta z łożyskiem. To była dobra wiadomość dla pacjentki. Na szybszy wzrost paznokci poleciłem skuteczne tabletki z bambusa. Następna wizyta za 3 miesiące.
Po 3 miesiącach od ostatniego spotkania było widać duże zmiany. Paznokcie były ładniejsze, przede wszystkim odrost sięgał już do ponad połowy długości paznokcia. Widać było dobry efekt stosowania tabletek peclavus. Na tej wizycie nie musiałem wykonywać żadnego zabiegu. Zakładanie klamer ortonyksyjnych nie było konieczne. Pacjentka została tylko pouczona jak i kiedy skracać swoje paznokcie. Nadal miała zażywać wspomniane tabletki, a na wizytę kontrolną zaprosiłem ją za kolejne 3 miesiące.
Czwarta wizyta była ostatnią, ponieważ paznokcie bardzo ładnie odrosły i na szczęście całe były przyrośnięte do łożyska. Pacjentce przeszkadzało jedynie to, że paznokcie są zbyt szerokie i nie z każdej strony widać ładny wał paznokciowy. W tym konkretnym przypadku nie można było więcej zrobić. Założenie klamer okazało się całkowicie zbędne. Wszystko przebiegło bez bólu i bez dyskomfortu pacjentki.
Klamry tytanowe czyli bardzo twardy i sprężysty drut powinni używać bardzo doświadczeni specjaliści umiejący prawidłowo ocenić stan paznokcia czyli jego elastyczność i możliwą siłę odgięcia płytki paznokciowej przez ten drut. Zły dobór drutu, aplikacja zbyt dużej ilości pojedynczych drucików na płytce lub błędne umiejscowienie ich na paznokciach może okazać się nieobliczalne w skutkach. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej utraty paznokcia. Ze względu na powyższe aktywowanie tak twardego drutu jest dość trudne i może wiązać się z ryzykiem niepowodzenia terapii, co oczywiście skutkuje niezadowoleniem pacjenta i wydaniem przez niego negatywnych opinii rzutujących przeważnie na wszystkich specjalistów podologii. Złe opinie pacjentów nie są nam specjalistom potrzebne.
Początkującym lub mniej doświadczonym specjalistom proponuję zakładanie mniej skomplikowanych i bezpieczniejszych klamer ortonyksyjnych jak np. klamra Frasera, Goldstadt Professional albo dwu lub trzyczęściowe klamry drutowe. Wszystkie te klamry można precyzyjnie aplikować, a co najważniejsze, ma się pełną kontrolę nad aktywacją i unoszeniem bocznych części paznokcia.
Aby właściwie zakładać klamry ortonyksyjne na paznokcie trzeba mieć sporo wiedzy, doświadczenia i trzeba naprawdę dużo ćwiczyć. Zachęcam do pogłębiania wiedzy na szkoleniach z ortonyksji prowadzonych wyłącznie przez osoby z długoletnim doświadczeniem zawodowym.
Na zakończenie, życzyłbym sobie nie robić więcej poprawek po błędnie prowadzonych terapiach, a moim czytelnikom życzę podejmowania wyłącznie prawidłowych decyzji i zadowolonych pacjentów.
Autorem artykułu jest:
Jan Cyrulik sp. ds. podologii
w gabinecie podologicznym w Żorach.
Szkoleniowiec m.in. z klamer ortonyksyjnych RUCK ORTOGRIP PROFESSIONAL posiadających certyfikat klasy medycznej.
Zapraszam do przeczytania artykułów pt.:
1. Wkręcające paznokcie – rewelacyjny efekt działania klamry i niespodziewane zakończenie terapii
2. ONYGEN kontra onycholiza i bakterie