Żegnaj grzybico paznokci
Wszyscy specjaliści podologii oraz pacjenci z grzybicą paznokci doskonale wiedzą, że pozbycie się grzybów z paznokci graniczy z cudem. Kremy, odżywki, maści i tabletki nie dają rady. O ile niektóre z nich są skuteczne na grzybice skóry to z grzybicą paznokci wyraźnie przegrywają.
Grzybica paznokci dla pacjenta jest najczęściej dość wstydliwą dolegliwością. Ulatnia się nieprzyjemny zapach, paznokcie mają nieładny kolor, w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy paznokcie mogą być kruche i zdrewniałe. Onychomikoza może prowadzić do przebarwień (rozjaśnień) naturalnej płytki a nawet do onycholizy, która często jest skutkiem ubocznym terapii uchodzących za najskuteczniejsze. Zarażenie grzybicą łożyska i macierzy było do tej pory zmorą dla dermatologów, specjalistów podologii i samych pacjentów.
Do mojego gabinetu trafiali pacjenci, którzy cytuję: daliby każdą cenę za pozbycie się grzybicy. Od dawna nieustannie poszukiwałem więc jakiegoś leku lub innych rozwiązań, które nie byłyby li tylko dobrze zareklamowane, ale przede wszystkim żeby były skuteczne. Po wielu miesiącach poszukiwania trafiłem na informacje profesora dr Rainera Hahna badacza naukowego zajmującego się wpływem promieni świetlnych na bakterie, wirusy, zarazki, grzyby, oraz dr Franka Schynowskiego wybitnego chemika zajmującego się zastosowaniem materiałów w technologii fotodynamicznego przenoszenia światła i reakcji na światło przez bakterie, wirusy, zarazki i grzyby.Po zapoznaniu się z wieloma materiałami naukowymi i wieloma zdjęciami, wraz z firmą Lady’s Nails Cosmetics postanowiłem sprowadzić terapię PACT® MED do Polski. Jako pierwszy w Polsce zakupiłem ten dość drogi sprzęt wraz z potrzebnymi maściami i żelami.
Zarówno ja, jak i Lady’s Nails Cosmetics postanowiliśmy nie wygłaszać hurra optymistycznych wypowiedzi dopóki sam nie przekonam się o skuteczności tej terapii. Na pierwsze efekty terapii PACT czekaliśmy nawet dość krótko. Pacjentów do testowania było sporo a skuteczne działanie maści PACT® UREA 40, żelu i fotodynamicznego światła LED było widoczne całkiem szybko. Ja postanowiłem o nie ujawnianiu pozytywnych rezultatów dopóki nie wyleczymy grzybicy do końca.
W tej chwili za nami jest kilkanaście skończonych i wyleczonych przypadków grzybicy paznokci. Również tych o wysokim stopniu zaawansowania grzybicy. Stopniowo będę dodawał opisy i zdjęcia przed i po przeprowadzeniu terapii PACTem do działu „zdjęcia z zabiegów”. Już teraz zapraszam do odwiedzania tego działu na mojej www.
A teraz opiszę jeden z przypadków. Drugi przypadek z kolei leczony był przez Agnieszkę Musioł, która pracuje w moim gabinecie – poniżej będzie opis i zdjęcia.
Moją pacjentką była kobieta w wieku 67 lat. Z wywiadu podologicznego wynika, że ma zaburzenia ukrwienia, hemofilię i cukrzycę typu drugiego. Stopy z deformacjami, hallux valgus (paluch koślawy) średniego stopnia, palce młotkowate, odcisk na grzbiecie drugiego palca prawej stopy, i nie dający jeszcze bólu jednostronnie wkręcający się paznokieć palucha. Na trzech paznokciach prawej stopy najwyraźniej widać zmiany grzybicze. Pozostałe paznokcie bez objawów grzybicy. Pobrany został materiał do badania mykologicznego w laboratorium analitycznym.Zmiany pod kątem grzybicy zostały potwierdzone, wynik: trichophyton species wzrost obfity. Dotyczą one dużego palca, drugiego i piątego. Terapię zaczęliśmy w lutym 2016 a skończyliśmy w listopadzie 2016.
Najpierw pacjentka przez miesiąc stosowała maść PACT® UREA 40 Salbe. Stosowała ją według zaleceń producenta czyli raz dziennie wieczorem po myciu i osuszeniu stóp. Stosowała cienką warstwę na każdy chory paznokieć. Grzybica na jej paznokciach nie wymagała zastosowania okluzji. Na wizytach kontrolnych trzy zainfekowane paznokcie zawsze były oczyszczane odpowiednim frezem, a potem aplikowaliśmy na te paznokcie maść UREA 40.
W marcu 2016 zastosowaliśmy pierwsze naświetlania lampą PACT® MED. Na każdym z trzech zainfekowanych paznokci aplikowane było jedno podwójne naświetlenie (2 x 9,5 minuty), a drugie (po dwóch tygodniach) pojedyncze naświetlenie (9,5 minuty). Zawsze przed naświetleniem nakładany był specjalny żel zawierający fotosensybilatory (foto uczulacze), który specyficznie działa na grzyby, pobudza je do aktywności a potem fotodynamiczne światło skutecznie niszczy grzyby. Pojedynczy zabieg na każdym z zainfekowanych paznokci trwał ok. pół godziny i był całkowicie bezbolesny.
W międzyczasie pacjentka dziennie w domu stosowała maść UREA 40. W dalszym cyklu terapii naświetlania PACTem następowały raz w miesiącu.
Po trzech miesiącach widoczne były pierwsze efekty terapii. Paznokcie miały bledszy kolor i pojawił się wyraźny zdrowy odrost.
Kolejne dwa miesiące przyniosły dalszy postęp czyli większy i zdrowy odrost. W listopadzie terapię zakończono. Badanie mykologiczne nie wykazało żadnych grzybów na paznokciach. Jedynym mankamentem było powstanie onycholizy (jasny odcień na paznokciu palucha patrz zdjęcie). Niestety zanim doszło do pierwszych zabiegów grzyb zrobił już takie „spustoszenie”, że pozostawił po sobie ten niewielki ślad pod paznokciem.
Celem terapii było pozbycie się grzybicy paznokci i to się całkowicie udało.
Teraz pacjentka używa peclavus® PODOcare Nagelhaut Creme. Systematyczne stosowanie tego kremu poprawia wygląd nie tylko skórek i wału paznokciowego, ale także naturalnej płytki paznokcia. Bardzo dobrze wpływa zarówno na macierz jak i na łożysko. Dzięki temu kremowi ta niewielka onycholiza powinna w miarę szybko zaniknąć. Przypadek ten i wiele innych terapii prowadzonych w moim gabinecie podologicznym upewnił mnie, że terapia PACT® MED jest naprawdę skuteczna.
Tak, nie boję się tego napisać. PACT® MED jest terapią całkowicie bezpieczną, nie dającą żadnych szkodliwych skutków ubocznych, a możliwość wyleczenia grzybicy paznokci jest dla mnie jak dotąd niespotykanie wysoka.
O jednym muszę jeszcze tutaj wspomnieć – aby terapia PACTem się powiodła paznokieć musi mieć tendencję do naturalnego wzrostu. Jeśli naturalna płytka nie rośnie to automatycznie eliminuje ją z tej terapii. A jeśli wzrost jest znikomy to terapia będzie się wydłużała do czasu póki paznokieć całkowicie nie odrośnie. Do tego czasu muszą też być prowadzone naświetlania lampą PACT® MED, co miesiąc lub minimum co dwa miesiące w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy.
I jeszcze jedno, terapia PACT® nie należy do terapii laserowych, jest oparta na całkowicie innej technologii niż laser. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej Lady’s Nails Cosmetics jedynego w Polsce dystrybutora systemu PACT® MED, patrz poradnik „PACT® jak skutecznie pozbyć się grzybicy paznokci„
Jestem zadowolony z mojej inwestycji. Dzięki niej moi pacjenci są również zadowoleni.
(kliknięcie w zdjęcie spowoduje jego powiększenie)
A teraz drugi przypadek, który prowadziła Agnieszka Musioł. Kobieta 48 lat z zaburzeniami ukrwienia. Poza tym zdrowa. Badanie mykologiczne potwierdziło obecność grzybów dermatofity trichophyton species wzrost obfity na paznokciu palucha prawej stopy.Terapia rozpoczęła się w połowie kwietnia a skończyła się w listopadzie 2016 roku. Przez pierwsze trzy tygodnie pacjentka codziennie wieczorem stosowała maść PACT® UREA 40 Salbe. Po trzech tygodniach nastąpiło pierwsze naświetlanie lampą PACT® MED jeden seans 9,5 min. Kolejne naświetlenie po dwóch tygodniach a następne sześć naświetleń w odstępie comiesięcznym. Między naświetleniami pacjentka codziennie stosowała maść UREA 40. W pierwszych dwóch miesiącach terapii 2 razy dziennie nieco grubszą warstwę maści a potem cienka warstwa wieczorem, i peclavus® PODOmed AntiMYX Protectorstift tylko rano.
Efekty tej terapii pokazuję na poniższych zdjęciach – przed zabiegiem, w trakcie i po leczeniu.
Obecnie w naszych gabinetach na ul. Świętego Stanisława 17A w Żorach przeprowadzamy coraz więcej zabiegów przeciw grzybicy paznokci. Przyjeżdżają do nas pacjenci z odległych miejscowości. Przede wszystkim dlatego, że w pobliżu ich miejsca zamieszkania nie ma tak skutecznych metod leczenia grzybicy paznokci jakie my oferujemy w Żorach.
Nareszcie mamy do dyspozycji coś co naprawdę skutkuje. To co do tej pory było nieuleczalne okazuje się być uleczalne. Świat się rozwija a my chcemy podążać za jego rozwojem.
Autorami artykułu są:
Agnieszka Musioł sp. ds. podologii
i Jan Cyrulik sp. ds. podologii
Podczas zabiegów asystują nam Kinga Zawiejska mgr fizjoterapii i Klaudia Kołatek kosmetolog, aktualnie uczęszcza do Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej by zdobyć tytuł magisterski.