Badanie mykologiczne paznokci z grzybicą
W jakich przypadkach należy poddać się badaniu mykologicznemu?
OPIS CHOROBY:
Grzybica paznokci jest często trudna do wyleczenia, zwłaszcza, gdy choroba zdążyła się już zadomowić. Grzybica może być wywołana przez takie grzyby jak dermatofity, drożdżaki i pleśniowce. W naszych laboratoriach są też znane grzyby tropikalne, lecz te są zazwyczaj “przywożone” z innych krajów niż europejskie.
Leczenie trudnych przypadków grzybic przez dermatologów może być długotrwałe i nie zawsze przynosi szybką poprawę. Dlatego, aby szybciej zniszczyć grzyby na skórze lub paznokciu potrzebne jest dokładne badanie mykologiczne, umożliwiające ich rozpoznanie i zróżnicowanie.
Na czym polega badanie mykologiczne tkanki skórnej lub paznokci stóp?
OPIS ZABIEGU:
Do badania mykologicznego potrzebne są zeskrobiny zarażonej grzybem płytki paznokcia lub tkanki skórnej. Zabieg jest z reguły szybki i bezbolesny. Polega na zeskrobaniu lub zdarciu odpowiednim frezem nieznacznej ilości tkanki skórnej lub części paznokcia, również z części podpaznokciowej. Materiał umieszczony zostaje w jałowym pojemniku. W laboratorium hoduje się go przez około 4 tygodnie. Po tym czasie otrzymuje się wynik z antybiogramem czyli z wykazem leków, na które grzyb nie jest odporny.
Po uzyskaniu wyniku badania podolog kieruje pacjenta do lekarza specjalisty (dermatologa), by ten na podstawie wyników badania mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Proces jest w tym przypadku znacznie krótszy i zapewnia możliwość całkowitego wyleczenia. Jeżeli wynik badania jest ujemny, a obraz kliniczny sugeruje etiologię grzybiczą, badanie mykologiczne powinno być powtórzone przynajmniej trzykrotnie.
Jak przygotować się do zabiegu pobierania materiału do badania mykologicznego?
W przypadku pojawienia się objawów grzybicy należy udać się do podologa. Jeśli pacjent nie zażywał leków, badanie ma szansę wykazać miarodajny wynik, dzięki któremu szybciej będzie można wyleczyć stan chorobowy. Jeśli pacjent jest w trakcie przyjmowania leków na grzybicę, powinien odstawić je i po dwóch tygodniach wykonać badanie mykologiczne.
Uwaga: w dniu pobrania materiału miejsce dotknięte chorobą nie powinno być myte lub czyszczone.
Badania mykologiczne mogą być przeprowadzone w każdym wieku. Nie ma również przeciwwskazań dla kobiet w ciąży.