Jak zaplanować gabinet podologiczny – projekt gabinetu
Wklejam artykuł godny uwagi.
Myślę, że materiał i koncepcja zawarta w treści i na obrazach przyda się wszystkim, którzy mają zamiar otworzyć własną działalność lub zrobić remont w celu przystosowania obiektu do robienia zabiegów podologicznych.
Podologia w Polsce nabiera tempa.
To bardzo dobrze, bo Społeczeństwo Polskie potrzebuje dobrych podologów. Szkoły wyższe, uczelnie i wiele innych proponują kierunek podologia jako nowa, bardzo potrzebna dziedzina uzupełniająca kierunki pielęgniarskie i lekarskie.
Kiedy jednak dla studenta miną lata nauki i trzeba podjąć decyzję co do przyszłości zawodowej w kierunku podolog, zaczynają się pojawiać się przysłowiowe schody. Chcąc pracować jako podolog w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie podologicznym na własny rachunek, trzeba nie tylko pomyśleć skąd pozyskać finansowanie na jakby nie było drogi sprzęt i umeblowanie, ale także jak zorganizować pomieszczenia gabinetowe by nie wejść w konflikt z przepisami.
Odpowiedzią na pierwsze zagadnienie mogą być propozycje Urzędów Pracy i różnych innych organizacji rozdzielających pożyczki lub dotacje z Unii Europejskiej.
Aby otrzymać pieniądze z tych źródeł trzeba poświęcić sporo czasu. Nierzadko ze względu na zawiłe pytania i paragrafy zawarte we wnioskach o dotacje, korzysta się z pomocy biur specjalizujących się w wypisywaniu takich dokumentów. Biura nie robią tego za darmo więc należy się liczyć z kolejnym wydatkiem. Można skorzystać też z pożyczek bankowych albo leasingów. Tutaj również nie obejdzie się bez poniesienia kosztów.
Wprowadzając do oferty gabinetu podologicznego zabiegi, każdy właściciel musi mieć świadomość tego, że wymogi sanepidu są bardziej restrykcyjne niż w przypadku wykonywania zabiegów kosmetycznych. Trzeba więc zaznajomić się z odpowiednimi przepisami. Można je znaleźć w ustawach, które niestety co jakiś czas ulegają zmianom. Na szczęście przepisy nie działają wstecz i ten kto uruchomił swoją działalność wedle obowiązujących przepisów mimo iż gdy ulegną zmianom, zmiany te nie dotyczą działających już gabinetów. Zwykle dotyczą one tylko nowo-powstających gabinetów.
Regulacje publikowane są w Dziennikach Ustaw i można je znaleźć np. na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki albo Ministerstwa Zdrowia.
Znajdują się w nich rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa pacjenta i podologa wykonującego zabiegi. Można znaleźć przepisy wykonawcze dotyczące projektowania nowych gabinetów podologicznych. Tutaj z pewnością pomogą doświadczeni architekci i nadzorcy budowlani. Nie zwalnia to jednak nikogo ze zaznajomienia się z obowiązującymi przepisami. Dzięki znajomości tych przepisów można m.in. samodzielnie obliczyć wydatki związane z budową, modernizacją lub remontem przystosowującym gabinet pod zabiegi podologiczne.
W związku z tym, że Podologia jest w Polsce młodą dziedziną, to nie każde biuro architektoniczne ma odpowiednie doświadczenie w planowaniu gabinetów podologicznych. Często nawet sami zainteresowani nie mają dostatecznej wiedzy o tym, jak powinien wyglądać a raczej co musi mieć na rysunku technicznym i w rzeczywistości gabinet podologiczny. Informacje na ten temat poszukiwane są w internecie, w szkołach, w sanepidzie i u właścicieli prowadzących już własną działalność podologiczną. Czy w jednym z wymienionych źródeł otrzymaliście pełną i satysfakcjonującą Was informację odnośnie uruchomienia podologicznej działalności gospodarczej?
Firma Ruck działając na rynku niemieckim dzięki najlepszej wiedzy zebranej w ciągu wielu lat przez współpracujących z nią podologów, prawników i managerów jako jedyna w Niemczech postanowiła udostępnić przykładowy a zarazem wzorcowy projekt gabinetu kosmetyczno-podologicznego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podologów i specjalistów d.s. Podologii w Polsce, chcących zgodnie z przepisami przeprowadzać zabiegi podologiczne i kosmetyczne udostępniamy schemat gabinetu podologicznego według koncepcji firmy Ruck.
Poniżej dwa szkice tego samego gabinetu. Proponuję dobrze przypatrzeć się rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń. Są one tak rozmieszczone by komunikacja gabinetowa była łatwa i praktyczna.
Na rysunku widać recepcję, poczekalnię dla klienta / pacjenta.
W pomieszczeniu, gdzie przebywa pacjent jest także specjalnie wyznaczone miejsce na tzw. mini sklepik.
Przy oknie znajduje się wystawka dla przechodniów z ulicy zachęcająca do oglądania lub czytania informacji.
Niewielki hol prowadzi do gabinetu podologicznego, gdzie wykonywane są zabiegi. Prowadzi także do pomieszczenia Wellness, do gabinetu szefa, do łazienki i WC. Do pomieszczenia gdzie wykonuje się dezynfekcję i sterylizację. Dalej do pomieszczeń socjalnych dla pracowników, gdzie jest miejsce na szatnię, kuchenkę i kącik do spożywania posiłków.
Oczywiście każdy projekt można zmienić przystosowując go do własnych potrzeb lub możliwości. Pokazany projekt firmy Ruck pozwala zorientować się co do wymogów i przedstawia najbardziej optymalny plan gabinetu. Można śmiało oprzeć się na pokazanych rysunkach i zaplanować swój własny gabinet kosmetyczno-podologiczny.
Mam nadzieję, że moje wskazówki i udostępniony projekt firmy RUCK pomoże Wam w zaplanowaniu własnego gabinetu podologicznego lub gabinetu podologiczno-kosmetycznego.
Projekt został udostępniony dzięki uzyskanej zgodzie i naszej współpracy z firmą RUCK.
25 Luty 2014
Autor tekstu: Marek Cyrulik – Lady’s Nails Cosmetics
Powyższy tekst został opublikowany na mojej stronie za zgodą autora i pochodzi z Poradnika Podologicznego.
Wielostronicowy plik PDF (4,1 MB) zawierający powyższe i inne projekty przestrzenne oraz rysunek techniczny można wyszukać na stronie Poradnika Podologicznego. Tutaj link Planowanie gabinetu podologicznego.
Zapraszam – Jan Cyrulik