Zapraszam na wycieczkę po moim gabinecie podologicznym

Tagi:

Z przyjemnością opiszę Wam mój gabinet podologiczny. Został on zbudowany specjalnie pod wymagania sanitarne i aby specjalistyczna pielęgnacja i leczenie stóp była w nim przyjemna zarówno dla podologa jak i dla pacjenta.  Może i Wy znajdziecie tutaj coś dla siebie – zapraszam.

Jan Cyrulik w swoim gabinecie podologicznym

[clearboth]

Od lipca 2014 roku mój gabinet podologiczny znajduje się na ul. Handlowej 1 w Żorach.
I chociaż pod starym adresem było całkiem nieźle to na nowym miejscu jest po prostu „bajka”.
Mam gabinet z prawdziwego zdarzenia – taki jak zawsze chciałem mieć.

Pod każdym względem jest on dopracowany. Jest dostosowany do wymogów nie tylko sanitarnych, ale także moich własnych wymagań.
To nowy lokal, w którym uwzględnione zostały także wygoda i potrzeby pacjentów, również tych którzy poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego.
Wjazd wózkiem inwalidzkim umożliwia łagodny podjazd i szerokie drzwi wejściowe.

Wejście do gabinetu podologicznego na ul. Handlowej 1 w Żorach

[clearboth]

Pacjent na wózku bez problemów może skorzystać z WC, które wyposażone zostało w niezbędne poręcza. Dla takich pacjentów dostosowane są również muszla klozetowa, umywalka czy automatyczny dozownik mydła. Te rzeczy są na niższej wysokości niż dla innych osób. W WC dla pacjentów zachowany jest odstęp (1,30 m) między najdalej wysuniętym punktem umywalki a muszlą klozetową. Z tego WC mogą korzystać również pozostali pacjenci.

WC pacjenta
WC dla pacjentów, również tych na wózku inwalidzkim

[clearboth]

Dla mnie i dla personelu znajdującego się w gabinetach jest jeszcze dodatkowe WC.
Personel tak samo jak ja ma do dyspozycji pomieszczenie socjalne, gdzie znajdują się szafki na ubrania.

szafki na ubrania czyste i brudne

[clearboth]

Jest też miejsce na przygotowanie i konsumpcję posiłku.

[clearboth]

miejsce na przygotowanie posiłku
pomieszczenie socjalne

[clearboth]

W strefie dla personelu jest pomieszczenie czystościowe.
W małym pomieszczeniu musi mieć swoje miejsce miotła, zmiotka i łopatka, odkurzacz, wiadro z przyborami do mycia, umywalka (musi być usytuowana wyżej – 50 cm od podłogi), lodówka na odpady medyczne zamykana na klucz (musi mieć prowadzony dziennik odprowadzania odpadów – to dla sanepidu) i szafka z miejscem na przybory czystościowe, środki czystości i środki dezynfekcyjne (muszą być one na osobnych półkach).

pomieszczenie czystościowe gabinetu podologicznego
kącik gospodarczy
Zmywak, mop w pom. czystościowym

 

półki na środki czystości

 

[clearboth]

W strefie dla personelu jest też bardzo ważne pomieszczenie – sterylizatornia.
To pomieszczenie chociaż jest niewielkie spełnia wszystkie wymagania Sanepidu. Cała droga jaką kolejno przechodzą narzędzia jest wyraźnie oznakowana. Zdjęcia pozwolą Wam na rozpoznanie tej drogi (ciągu sterylizacji).
Oznaczone są tam takie miejsca jak: blat brudny, umywalka brudna, blat suchy, umywalka czysta, blat suchy, dezynfekcja płynna, dezynfekcja ultradźwiękowa, blat suchy, pakowanie narzędzi, przygotowanie do sterylizacji, sterylizacja, narzędzia sterylne.
W pomieszczeniu tym znajdują się umywalka do mycia rąk, dozowniki łokciowe na tonik do mycia i na płyn do dezynfekcji rąk, dozownik ręczników papierowych, dwa niewielkie zmywaki, pojemnik do dezynfekcji 2L, myjka ultradźwiękowa 2,5 L, zgrzewarka rękawów, autoklaw, półki oraz meble.

pomieszczenie do sterylizacji

[clearboth]

mycie rąk i ich dezynfekcja

[clearboth]

ciąg sterylizacji idzie w lewo

[clearboth]

ostatni etap ciągu sterylizacji

[clearboth]

Poczekalnia
Miejsce, w którym pacjent oczekuje na zaproszenie do właściwego gabinetu.

poczekalnia w gabinecie podologicznym
tutaj do gabinetu zielonego

Z poczekalni można wejść do czterech gabinetów. Ja zajmuję na razie tylko jedno, ale mam nadzieję niedługo będę zajmował dwa gabinety.
W poczekalni znajduje się garderoba, krzesła, kawałek miejsca na reklamę, kącik czytelnika i recepcja. Dla tych, którzy planują remont lub nowy gabinet podologiczny przypominam, że przejście komunikacyjne musi mieć co najmniej 110 cm szerokości. Drzwi wejściowe 100 cm.  a drzwi do pomieszczeń 90 cm.
Przy drzwiach do gabinetu zawieszona została wizytówka mojego gabinetu wraz z logo, a nad nią cennik. Uważam to za bardzo dobry pomysł, bo każdy zanim trafi do moich drzwi może się z nim zapoznać. Nie ma wtedy niespodzianek i niedomówień jeżeli chodzi o wynagrodzenie za moją pracę.
Obok jak widać na zdjęciu jest kolorowa garderoba. Wszyscy zwracają na nią uwagę, jest szczególnym zainteresowaniem dzieci. Mnie też się bardzo podoba. Z czasem dojdzie jeszcze stojak na parasole – też będzie kolorowy :-)

recepcja w gabinecie podologicznym
oferta najlepszych preparatów
poczekalnia i recepcja

[clearboth]

Gabinet podologiczny.
Mój gabinet pomalowany jest w kolorze zielonym. Według mnie to kolor spokojny, taki  właśnie chciałem.

tutaj drzwi do pacjenta
w gabinecie podologicznym

Meble są czysto-białe z połyskiem, blat matowy, j. brązowy z fakturą naturalnego drewna, szuflady i drzwiczki z samodomykiem. W meblach zainstalowane są biała, porcelanowa umywalka do mycia rąk i granitowy zmywak do wstępnego czyszczenia narzędzi. Na ścianie z białych płytek zawieszono dozownik ręczników papierowych i dozowniki łokciowe. Mam aż cztery dozowniki i uważam, że tyle powinno ich być w gabinecie podologicznym. Standardowo jeden na tonik do mycia rąk, drugi na płyn dezynfekcyjny do rąk, trzeci na balsam do rąk „woda w oleju” (polecam, super dla skóry i pod rękawice), a czwarty dozownik na emulsję do rąk „olej w wodzie” (też warty polecenia naprawdę).
W gabinecie jest klimatyzacja i centralna wentylacja. Grzejniki medyczne są w każdym pomieszczeniu. Różnią się one od normalnych grzejników płytowych tym, że nie mają „drabinki” miedzy płytami i mają większą przestrzeń między sobą umożliwiającą ich dezynfekcję.
Swój gabinet wyposażyłem w fotel i krzesło firmy RUCK. Wybaczcie, nie będę ich teraz opisywał, każdy wie, że to „mercedes”. Mam też szafkę na kółkach XXL w kolorze srebrnym, w której mam niezbędne narzędzia i przedmioty potrzebne do zabiegów podologicznych. Do szafki dopięta jest lampa Circle XL Classic. Ma super światło i bardzo dokładną lupę.  W szafce jest także moja „perełka” – frezarka PodoloNova 3s. Jej też nie będę teraz opisywał – opis dostępny jest na stronie internetowej sklepu podologicznego www.sklep.podologiczny.pl

z frezarką PodologNova3

Oprócz mojego krzesła Bioswing jest jeszcze jedno krzesło dla osoby towarzyszącej pacjentowi.
W pomieszczeniu zainstalowano mi na moje życzenie lampę antybakteryjną. Sanepid dla gabinetów podologicznych jej nie wymaga (na razie), ale dla bezpieczeństwa można zrobić więcej niż trzeba.

 

Pod ręką mam dwa kosze, jeden na odpady komunalne (z czarnym workiem) a drugi na odpady medyczne (z czerwonym workiem).

przejście do drugiego gabinetu

Białe, szerokie drzwi widoczne na zdjęciu prowadzą do następnego gabinetu, który mam nadzieję niedługo zagospodarować. Opiszę go innym razem a opis dodam do tego artykułu.
Mleczne przeszklenie było konieczne ze względu na przepisowe doświetlenie drugiego gabinetu światłem naturalnym. Ozdobiłem je małymi, kolorowymi stópkami, które bawią większość moich pacjentów. Dla nich mam też mały podręczny sklepik, na którym znajdują się najczęściej potrzebne preparaty do pielęgnacji domowej. W większości są to produkty marki peclavus® i Remmele’s Propolis które osobiście uznałem za najlepsze.

 

Numerem 1 były dla mnie plakaty i szkielet stopy. Bez tego nie wyobrażam sobie nawet rozmowy z pacjentem.

podręczna wystawka

[clearboth]

I to na razie tyle moi kochani. Wycieczka po moim gabinecie podologicznym dobiega końca. Z pewnością będę jeszcze dodawał kolejny tekst jak tylko urządzę następne pomieszczenie. Już teraz zapraszam do odwiedzania mojej strony gabinetu (również na Facebooku).

Jan Cyrulik
artykuł dodany 23.08.2014.

Jan Cyrulik w swoim gabinecie podologicznym

[clearboth]

Chcesz więcej informacji na temat mojego gabinetu?
Przejdź do katalogu Gabinet Podologiczny.

Gdyby ktoś potrzebował informacji o planowaniu gabinetu podologicznego to polecam artykuł jak zaplanować gabinet podologiczny – projekt gabinetu

Już jest opis i zdjęcia drugiego pomieszczenia. Chcesz go zobaczyć? Wejdź tutaj
Tak urządziłem drugi gabinet podologiczny