Co dezynfekować a co sterylizować w gabinecie podologicznym, gabinecie kosmetycznym, tauażu lub salonie fryzjerskim.
Dezynfekcja i sterylizacja w gabinetach kosmetycznych, podologicznych, tatuaży i salonach fryzjerskich.
Nie wszystkie narzędzia muszą być sterylizowane. Natomiast wszystkie sprzęty wielokrotnego użytku, które miały bezpośredni kontakt ze skórą, paznokciami lub włosami klienta, muszą zostać poddane dezynfekcji.
Dezynfekcja to usuwanie bakterii, grzybów i wirusów w tym HBV, HIV, BVDV, BCV za pomocą płynów dezynfekujących lub nasączonych takim płynem jednorazowych chusteczek. Może odbywać się powierzchownie lub przy pomocy kąpieli. Dezynfekcja powierzchowna to oczyszczanie takich powierzchni, jak fotele kosmetyczne, fotele podologiczne, krzesła fryzjerskie, meble, ściany i podłogi oraz maszynki do strzyżenia włosów, urządzenia i części tych urządzeń, które nie mogą być poddane dezynfekcji metodą kąpieli.
Do tego używa się najczęściej takich preparatów, jak:
- chusteczki do dezynfekcji (np. RUCK® chusteczki dezynfekujące bez alkoholu),
- płyn do dezynfekcji powierzchni,
- koncentrat do dezynfekcji powierzchni.
Dezynfekcji podlegają także dłonie pacjenta, dłonie personelu wykonującego zabieg czy usługę fryzjerską lub kosmetyczną. Używa się do tego mydła dezynfekującego, a do osuszania dłoni jednorazowych ręczników bibułowych. Podczas innych zabiegów kosmetycznych, jak manicure warto zdezynfekować dłonie klientki szybkoschnącym płynem antyseptycznym w sprayu.
Dezynfekcja metodą kąpieli polega na zanurzeniu przedmiotów w specjalnym pojemniku, w którym znajduje się płyn do dezynfekcji (np. Korsolex albo Bechtol), a następnie mycie pod ciepłą, bieżącą wodą. Narzędzia znowu poddawane są dezynfekcji właściwej. Moczenie dezynfekujące może odbywać się w pojemniku, w którym płyn działa bez dodatkowych ultradźwieków albo w myjce ultradźwiękowej. W każdym z tych przypadków należy dbać o proporcje dawkowania płynu (jeżeli jest koncentratem) i przestrzega się czasu dezynfekcji. Procesu nie wolno przyspieszać, skracając czas kąpieli. Do kąpieli przeznacza się takie narzędzia, jak:
- cążki, cęgi i szczypce podologiczne,
- trzonki skalpeli i dłut podologicznych,
- grzebienie i nożyczki fryzjerskie,
- pilniki, pęsety, szczypce, frezy.
Po dezynfekcji narzędzia należy ponownie opłukać i pozostawić do wyschnięcia.
Sterylizacja polega na usunięciu wszystkich zarazków i bakterii, które nie ulegają zniszczeniu podczas dezynfekcji. Jedynym urządzeniem dającym pewność, że proces sterylizacji przebiegł poprawnie jest autoklaw. Autoklaw funkcjonuje na zasadzie działania pary wodnej pod ciśnieniem. W zależności od wybranego programu wysoka temperatura pary niszczy wszystkie możliwe bakterie i zarazki. Giną również chorobotwórcze drobnoustroje, mikroorganizmy, przetrwalniki grzybów i wirusy hepatotropowe.
Narzędzia, które mają być sterylizowane muszą przedtem przejść proces dezynfekcji. Bez dezynfekcji instrumenty będą się spalać i narażone są na rdzewienie. Nowe, nierdzewne instrumenty zawierają cząsteczki chromu, dlatego przed pierwszym użyciem powinny być poddane dezynfekcji i sterylizacji.
Do autoklawu trafiają cążki, cęgi, nożyczki, frezy itp. w szczególności narzędzia, które miały kontakt z krwią albo wysiękiem ropnym oraz gdy doszło do przerwania ciągłości tkanki. Narzędzia te powinny (chociaż nie muszą) być zapakowane w worki lub zgrzane w rękaw przeznaczony do sterylizacji. Jest to bardzo higieniczne i umożliwia otwarcie sterylnego opakowania w dowolnym czasie. Działa to również uspokajająco na klienta, który ma pewność, że usługa w gabinecie kosmetycznym, podologicznym lub w salonie fryzjerskim wykonywana jest w bezpieczny dla zdrowia sposób. Dobrą metodą na zapewnienie klienta o jego bezpieczeństwie jest dostęp do informacji (wywieszce ściennej) o tym, że w gabinecie przestrzegane są procedury związane z dezynfekcją i sterylizacją narzędzi. Należy mieć możliwość pokazania klientowi na jego żądanie dziennika dezynfekcji i sterylizacji, a dla sanepidu dowodów opłaty za sterylizację narzędzi (np. w szpitalu). Jest to dobre zarówno dla klienta, jak i dla wykonującego zabieg.
Bezpieczeństwo ponad wszystko – to motto powinno być priorytetem każdego!
Artykuł pt. Jakie wymagania powinien spełniać gabinet podologiczny? też jest wart przeczytania – zachęcamy do zapoznania się z nim.