Opis choroby:
Grube lub zgrubiałe paznokcie stóp są efektem różnych chorób. Powstają również na skutek tarcia paznokci w ciasnym obuwiu lub są przypadłością genetyczną – również wrodzoną. Zgrubienia występują przeważnie na wszystkich paznokciach, ale może być też zgrubienie tyko jednego – w tym przypadku najczęściej paznokcia palucha.
Zła pielęgnacja i niefachowo zrobiony pedicure w znacznym stopniu mogą przyczynić się do twardnienia i zgrubień paznokci stóp. Powodów jest naprawdę wiele. Grube paznokcie występują u chorych na łuszczycę, cukrzycę, u osób z problemami ukrwienia, występują także przy infekcjach grzybiczych.
Grube paznokcie mogą doskwierać i utrudniać chodzenie, dlatego pomoc i wizyta u podologa jest wręcz wskazana.
Opis zabiegu:
Jak traktuje się zgrubiałe paznokcie stóp w gabinecie podologicznym?
Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zakwalifikowaniu przypadku do odpowiedniego leczenia podolog podejmuje odpowiednie kroki do zniwelowania zgrubień paznokcia.
Często do usuwania nadmiernej ilości paznokcia używa się frezarki podologicznej i odpowiednich frezów.
Jak można zapobiegać zgrubieniu paznokci stóp?
- Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia. O ile to możliwe kupuj obuwie zdrowotne z naturalnej skóry o właściwościach prawidłowego oddychania
- Jeśli zauważysz pogrubiani się paznokci to czym prędzej skorzystaj z możliwości umówienia się na kontrolną wizytę u pomologa. Początkowe fazy schorzeń zawsze można łatwiej wyleczyć i odpowiednio potraktować.